ΛΑΜΙΑ - ΟΦΗ 2-1: «Πήρε» τον αέρα κόντρα στον Άρη και... σήκωσε και τον ΟΦΗ

H Λαμία επικράτησε 2-1 του ΟΦΗ σε ένα ματς… φωτιά με πλούσιο θέαμα

Συνήθεια που έγινε λατρεία έχει καταλήξει η νίκη στα τελευταία λεπτά ενός αγώνα για την Λαμία, η οποία επικράτησε 2-1 του ΟΦΗ για την 20η αγωνιστική, με πρωταγωνιστή τον Μανούσο ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα μέσα σε πέντε λεπτά!

Mετά την επιβλητική εμφάνιση κόντρα στον Άρη και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, η Λαμία «μπήκε» στο ματς με ανεβασμένη ψυχολογία. Ωστόσο, ο ΟΦΗ έδειξε από νωρίς τις… διαθέσεις του, με τους γηπεδούχους να επιλέγουν ένα πιο αμυντικό παιχνίδι.

Δεν τον VARεσε τελικά…

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Κρητικούς ήρθε στο 27′, με τον Τοράλ να δίνει πάσα ακριβείας στον Λάμπρου ο οποίος αν και έκανε καλό σουτ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το σκορ άνοιξε ο ΟΦΗ αν και το VAR λίγο έλειψε να του… στερήσει την χαρά. Το τέρμα αρχικά είχε ακυρωθεί, καθώς υπήρξε υπόνοια για φάουλ πριν η μπάλα καταλήξει στο τέρμα. Ωστόσο, ο Γκαγιέγος έκανε γύρισμα από αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Μπεχαράνο και κατέληξε στα δίχτυα. Μετά από δεύτερο έλεγχο του VAR από τον διαιτητή, ο Τσιλιανίδης δεν είχε κάνει αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ορτέγκα, με τον άσο των Κρητικών να διαμορφώνει το 0-1.

Η Λαμία βγήκε στην αντεπίθεση και στο 40΄ο Βάτερμαν απομάκρυνε με δυσκολία το σουτ του Νούνιες, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται.

Δράση ο ΟΦΗ, αντίδραση η Λαμία

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρομερή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του ο ΟΦΗ. Ο Γκαγιέγος έκανε καλή μπαλιά και ο Τοράλ δοκίμασε κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Η «απάντηση» από την Λαμία ήρθε άμεσα, όταν σουτ του Άνχελ μέσα από την περιοχή χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Σαράνοφ.

Ο ρυθμός είχε «ανέβει» αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο, με τις ομάδες να δημιουργούν διαδοχικά καλές φάσεις. Στο 56΄κεφαλιά του Πασαλίδη κατέληξε λίγο πάνω από το αριστερό δοκάρι των Κρητικών , ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ντουρμισάι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σαράνοφ, ο οποίος έδιωξε με δυσκολία το σουτ.

Το δεκάλεπτο αρκεί για τον Μανούσο…

Το επόμενο εικοσάλεπτο ούτε ο ΟΦΗ ούτε η Λαμία κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια καλή στιγμή, με το ματς ωστόσο από το 80΄και ύστερα να παίρνει… φωτιά! Η αρχή έγινε με τους Κρητικούς στο 81′, όταν ο Καμάου πήρε το ριμπάουντ μετά την επέμβαση του Σαράνοφ και σκόραρε, με το τέρμα όμως να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Η Λαμία δεν μπορούσε παρά να… εκμεταλλευτεί την εξέλιξη αυτή και να βγει στον αιφνιδιασμό κάνοντας το 1-1. Ο Αραμπούλι έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μανούσος με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2022 φαίνεται πως είναι η χρονιά των γηπεδούχων, αφού σε ακόμη ένα ματς έδειξαν την ποιότητα τους. Σχεδόν πέντε λεπτά μετά την ισοφάριση, ο Μανούσος διπλασίασε τα τέρματά του, δίνοντας το προβάδισμα στη Λαμία. Ο Καμάου έκανε λανθασμένο γύρισμα, με τον επιθετικό της Λαμίας να μην χάνει την… ευκαιρία και αφού «έσκαψε» την μπάλα έκανε το 2-1.

Τα τελευτία λεπτά του παιχνιδιού δεν άλλξε κάτι, με το νέο μεταγραφικό απόκτημα του ΟΦΗ, Φελίπε Λουίζ να κάνει το ντεμπούτο του με τα «ασπρόμαυρα».

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Νούνιες, Μπανγκουρά, Καραμάνος, Ρόμανιτς, Τσούκαλος.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Σελίμοβιτς, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Γκαγιέγος, Ντε Γκούζμαν, Τοράλ, Λάμπρου, Τσιλιανίδης, Ντουρμισάι.