ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1: Έπεσε σε... παγόβουνο!

Ήττα για τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο από τον Αστέρα Τρίπολης (0-1)

Σε ένα παιχνίδι… ροντέο με αποβολή, ακυρωθέν γκολ και πέναλτι, ο Αστέρας Τρίπολης άλωσε τη Λεωφόρο και υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό σε ήττα (1-0) και… ανώμαλη προσγείωση.

Ο Παναθηναϊκός κατέβηκε στον αγώνα με τον Αλεξανδρόπουλο στην ενδεκάδα και με την απουσία του τιμωρημένου Βιγιαφάνες, εκ των MVP στα τελευταία παιχνίδια. Απέναντι είχε έναν Αστέρα που βάσει ενδεκάδας θέλησε να χτυπήσει στην ταχύτητα με ένα πιο ευέλικτο σχήμα και χωρίς τον Μπαράλες.

Οι “πράσινοι” πήγαν το παιχνίδι στο κλασικό… “τίκι-τάκα”. Παιχνίδι κατοχής και υπομονής, ωραίο passing game και κίνηση των παικτών. Οι γηπεδούχοι είχαν φάσεις με τον Παλάσιος και τον Αϊτόρ, είχαν κι ένα καλό σουτ του Καρλίτος, αλλά δεν είχαν την ουσία. Η ουσία είναι το γκολ και ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο 0-0 απέναντι σε μία ομάδα που απείλησε μόνο με σουτ.

Συνολικά ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος των Αρκάδων, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του και να πάρει το προβάδισμα για να μπει με άλλη ψυχολογία στο δεύτερο μέρος.

Αυτό άρχισε με τις δύο ομάδες να απειλούν από στημένα και τον Παναθηναϊκό να διατηρεί την κατοχή, αναζητώντας τον κενό χώρο στην αντίπαλη άμυνα. Μόνο που η αντίπαλη άμυνα ήταν καλά οργανωμένη και βραχυκύκλωνε τους “πράσινους” στη δημιουργία και στην ανάπτυξη.

Ο Γιοβάνοβιτς αντιλήφθηκε το πρόβλημα και έβαλε τον Αϊτόρ πίσω από τον Καρλίτος, με τον Βιτάλ να μπαίνει στο ματς αντί του Αλεξανδρόπουλου περνώντας στο δεξί φτερό του Παναθηναϊκού. Φάση οι “πράσινοι” δεν έβγαλαν, αλλά στο 74′ απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Μουνάφο -με δεύτερη κίτρινη- για χέρι. Ειρήσθω εν παρόδω, δύο λεπτά πριν ο Ράσταβατς επιστράτευσε τον Μπαράλες αντί του Σόνι στην επίθεση θέλοντας προφανώς να εκμεταλλευτεί το ψηλό παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν εκμεταλλεύτηκαν τον παίκτη παραπάνω, αλλά βρέθηκαν στο… καναβάτσο! Στο 82ο λεπτό ο Ριέρα τσίμπησε τη μπάλα προ του Σάντσες ο οποίος τον βρήκε στο στήθος με το πόδι με τον Σιδηρόπουλο να δίνει το πέναλτι αφού πρώτα τον κάλεσε ο Μανούχος στο VAR για να δει τη φάση. Ο Μπαράλες που ανέλαβε την εκτέλεση “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό για το 0-1 στο 84ο λεπτό!

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε ροντέο! Γκολ ο Αϊτόρ, ακυρώθηκε ως οφσάιντ, χαμένες ευκαιρίες από τον Παναθηναϊκό για να σώσει έστω την ισοπαλία και τελικώς ήττα, με τον Αστέρα να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας (46′ Σάντσες), Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (65′ Βιτάλ), Μαουρίτσιο (87′ Λούντγκβιστ), Παλάσιος (76′ Ιωαννίδης), Αϊτόρ, Καρλίτος

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Τασουλής (73′ Άλβαρες), Μουνάφο, Βαλιέντε, Τιλίκα (88′ Ιγκλέσιας, Καπίγια (67′ Ριέρα), Κρεσπί, Σονί (73′ Μπαράλες)