ΓΚΑΜΠΙΑ - ΚΑΜΕΡΟΥΝ 0-2: Ο Τόκο Εκάμπι έστειλε τους διοργανωτές στους «4» - Συνεχίζει ο «ερυθρόλευκος» Κούντε

ΓΚΑΜΠΙΑ – ΚΑΜΕΡΟΥΝ 0-2: Στους «4» το Καμερούν, κέρδισε με 2-0 την Γκάμπια

Το εισιτήριο για τους «4» του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής πήρε το Καμερούν, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόκο Εκάμπι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ, στη νίκη των διοργανωτών με 2-0 απέναντι στη Γκάμπια.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρότι δεν κατάφεραν να βρουν το γρήγορο γκολ, δεν σταμάτησαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να πιέζουν.

Η πίεση αυτή σε συνδυασμό με τον καθολική τους υπεροχή στο θέμα της κατοχής και των τελικών προσπαθειών έφερε το γκολ για το Καμερούν, με τον Τόκο Εκάμπι να κάνει το 1-0 στο 50’, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής 7 λεπτά αργότερα «κλείδωσε» τη νίκη πρόκριση για την ομάδα του, πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ.

Το Καμερούν μετά την πρόκριση, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του, ο οποίος θα βγει από την αναμέτρηση μεταξύ της Μπουρκίνα Φάσο και της Τυνησίας.

Αργεί η επιστροφή του Κούντε

Ο «ερυθρόλευκος» Πιέρ Κούντε, δεν ξεκίνησε βασικός, όμως μπήκε στο 81ο λεπτό, παίρνοντας τη θέση του Χόνγκλα, ενώ μετά την πρόκριση της εθνικής του ομάδας, η επιστροφή του στο Ρέντη θα αργήσει κι άλλο.