ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ SUPER LEAGUE: Ο Ολυμπιακός κράτησε το +9 από τον ΠΑΟΚ, άφησε στο -11 την ΑΕΚ

Πώς διαμορφώθηκε η βαθμολογία μετά το 1-1 στο ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός, την ήττα της ΑΕΚ από το Βόλο και τις νίκες του Άρη στο Αγρίνιο και του ΠΑΣ Γιάννινα επί του Απόλλωνα στην 20η αγωνιστική της Super League.

Στην Τούμπα, όλα (1-1) κρίθηκαν μέσα σε ένα λεπτό. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 44΄με αυτογκόλ του Μπα και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 45΄με γκολ του Τικίνιο. Οι ερυθρόλευκοι με το αποτέλεσμα αυτό διατήρησαν τη διαφορά των 9 βαθμών από τον ΠΑΟΚ.

Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ έπεσε θύμα του Τομ Φαν Βερτ και της ανοησίας του Τζαβέλλα και ηττήθηκε 2-1 από τον Βόλο. Ο Ολλανδός φορ σκόραρε και τα δυο γκολ, το δεύτερο από πέναλτι που έκανε ο Τζαβέλλας.

Στο Αγρίνιο παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο και χωρίς άλλα περιθώρια για στραβοπάτημα μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, ο Άρης μεταμορφώθηκε και σκοράροντας μετά από 494 λεπτά νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό.

Στα Γιάννινα ο ΠΑΣ κατάφερε να επικρατήσει 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης, με πρωταγωνιστές τους Πρίσμαν, Εραμούσπε και το… VAR και να πιάσει στην 4η θέση τη βαθμολογίας τον Παναθηναϊκό.

Τα ματς του Σαββάτου 29/1

Στη Λεωφόρο ένα πέναλτι που καταλογίστηκε με VAR και μετέτρεψε σε γκολ ο Μπαράλες ο Αστέρας Τρίπολης σόκαρε 1-0 τον Παναθηναϊκό.

Στη Λαμία η τοπική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Μανούσο έφτασε σε τεράστια ανατροπή 2-1 στον αγώνα με τον ΟΦΗ.

Στη Νεάπολη η αναμέτρηση Ιωνικού – Ατρομήτου εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 αλλά λίγο έλλειψε να ισοφαριστούν στην τελευταία φάση του αγώνα.