ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ 0-2: Νίκη-βάλσαμο από την... καταραμένη άσπρη βούλα!

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ 0-2: Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες στη Super League κερδίζοντας με δύο πέναλτι στο Αγρίνιο

Τι σου είναι η μπάλα! 0 στα 2 πέναλτι στη Λαμία ο Άρης και έξω από το Κύπελλο! 2 στα 2 πέναλτι στο Αγρίνιο και ο Άρης ξανά στις ράγες για τα πλέι οφ στη Super League!

Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο και χωρίς άλλα περιθώρια για στραβοπάτημα μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, ο Άρης μεταμορφώθηκε, παρουσιάστηκε σοβαρός και κυρίως εύστοχος από την άσπρη βούλα του πέναλτι, σκόραρε μετά από 494 λεπτά(!) και βρήκε την υγειά του!

Νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο με δύο εύστοχα πέναλτι από τους Ματίγια και Καμαρά και πήρε βαθιά ανάσα και πολύτιμους βαθμούς, καθώς απέκτησε και πάλι πλεονέκτημα για μια θέση στην πρώτη εξάδα, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο και έξι βαθμούς που διεκδικεί να πάρει πίσω στο CAS.

Σέντρα και πέναλτι για τον Άρη

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Εντιαγέ και τον Ματίγια στη μεσαία γραμμή αντί των Μπερτόγλιο και Τζέγκο, αλλά πριν καν οι δύο ομάδες πατήσουν καλά καλά στο γήπεδο, ο Εντιαγέ κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Φλόρες, που επιβεβαιώθηκε και από το VAR, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες του Γιάννη Αναστασίου και των γηπεδούχων.

O Ματίγια πήρε την μπάλα αυτή τη φορά μετά τα δύο χαμένα πέναλτι των Καμαρά και Γκάμα στη Λαμία και ευστόχησε βάζοντας τέλος σε ένα σερί πέντε αγώνων χωρίς γκολ μέσα στο 2022.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ισορροπήσει και άρχισε να πιέζει την άμυνα του Άρη. Σκόραρε ένα γκολ στο 10′ με τον Καρέλη που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Δεύτερο πέναλτι και 0-2

Το παιχνίδι πήγε στα μέτρα του Άρη, που έπαιζε με γρήγορες πάσες και ταχύτητα αναζητώντας χώρους για να βγει στην κόντρα επίθεση και στο 18′ ο Άρης κέρδισε και δεύτερο πέναλτι σε ανατροπή του Μαντσίνι από τον Μελίσσα. Αυτή τη φορά ο Καμαρά εκτέλεσε σωστά και πέτυχε το 0-2 για τον Άρη.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες έχασαν από μία κλασική ευκαιρία για να σκοράρουν. Ο Καρέλης απείλησε με ένα διαγώνιο σουτ, αλλά ο Σιαμπάνης ήταν σε ετοιμότητα.

Λίγο αργότερα ο Μπρούνο Γκάμα έπιασε ένα τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Μελίσσα και έφυγε μακριά.

Νεύρα και διαμαρτυρίες από τον Παναιτωλικό

Με την εκπνοή του ημιχρόνου οι άνθρωποι του Παναιτωλικού συνέχισαν και αύξησαν τις διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή Τζήλο, που έδειξε κίτρινη κάρτα στον Γιάννη Αναστασίου και απέβαλε τον τεχνικό διευθυντή Μάκη Μπελεβώνη από τον πάγκο του Παναιτωλικού.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης προσπάθησε να παγώσει τον ρυθμό και να ελέγξει το παιχνίδι, αλλά ο Παναιτωλικός βρήκε την πιο καλή του ευκαιρία στο 60′ με ένα μακρινό σουτ του Μπαρμπόσα, που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σιαμπάνη.

Ο Άκης Μάντζιος φρέσκαρε τους δύο εξτρέμ για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και ο Άρης ανέβασε και πάλι στροφές, πιέζοντας τον Παναιτωλικό και χάνοντας κλασική ευκαιρία με τον Ματίγια για το 0-3.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μελίσσας, Βργκοτς (63′ Μόρσεϊ), Αποστολάκης, Χαυχούμης, Καρέλης (63′ Βέργος), Μπαρμπόσα (85′ Μπελεβώνης), Αντούνες, Ντουάρτε (63′ Μάρτενσον), Φλόρες (85′ Τσιγγάρας), Μεντόσα, Μαλής.

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ματίγια (84′ Σάκιτς), Εντιαγέ (84′ Μάνος), Μαντσίνι (62′ Γκαρσία), Λούκας Σάσα, Μπρούνο Γκάμα (62′ Ιτούρμπε), Καμαρά (90′ Λόπεθ).