ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1: Όρθιος στην Τούμπα και... αγκαλιά με το 47ο!

ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1: Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν αυτό που ήθελαν μέσα στην Τούμπα, κατάφεραν να μη χάσουν και να διατηρήσουν τη διαφορά των 9 βαθμών από τους Θεσσαλονικείς

Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε στην Τούμπα (1-1), κράτησε τη διαφορά από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στους 9 βαθμούς, την αύξησε από την ΑΕΚ και συνεχίζει την προέλασή του για το τρίτο διαδοχικό πρωτάθλημα!

Όπως στη Λεωφόρο, έτσι και στην Τούμπα ο Ολυμπιακός την έκανε τη δουλειά του, καθώς πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον ΠΑΟΚ και έφυγε αλώβητος και από τη Θεσσαλονίκη, με το ισόπαλο 1-1!

Μία ισοπαλία η οποία διατηρεί τους 9 βαθμούς που έχει ο Ολυμπιακός από το δεύτερο ΠΑΟΚ, ενώ παράλληλα πάει στο +11 από την τρίτη ΑΕΚ μετά την ήττα της από το Βόλο στο ΟΑΚΑ.

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, χωρίς όμως ουσία, αφού δεν μπόρεσε να βάλει το γκολ που θα έκανε τη διαφορά στον αγώνα και να πάρει το τρίποντο στην αναμέτρηση. Σημείωσε ένα γκολ, με αυτογκόλ του Μπα, αλλά η άμεση απάντηση του Τικίνιο στο αμέσως επόμενο λεπτό έφερε το 1-1.

Οπότε αυτό το +9 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ δίνει μία ασφάλεια στον Ολυμπιακό για τη συνέχεια, έχοντας περάσει από τις έδρες των ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού με ισοπαλίες, σε μία αγωνιστική περίοδο στην οποία δεν είναι και στα καλύτερά του…

Ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά. Το πρώτο τέταρτο ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ. Σε χρονικό σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι απείλησαν τον Βατσλίκ, χωρίς όμως επιτυχία.

Στο 8′ μετά από κόρνερ του Ζίβκοβιτς ο Ίνγκασον πήρε την κεφαλιά και ο Βατσλίκ έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του, ενώ στο 14′ μετά από νέο κόρνερ ο Μπίσεσβαρ έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και επίσης ο Τσέχος γκολκίπερ είπε «όχι».

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, κράτησε μπάλα στα πόδια του και μπόρεσε να βγει μπροστά και να τον νιώσει η άμυνα του ΠΑΟΚ. Βέβαια δεν είχε κάποια μεγάλη ευκαιρία, αλλά μπόρεσε να κάνει τον ΠΑΟΚ να μείνει κάπως στην πλευρά του, χωρίς να βγαίνει με πολλούς παίκτες στην επίθεση όπως γινόταν στα πρώτα λεπτά.

Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ στην πίεση του Ολυμπιακού απαντούσε με μακρινά σουτ του Ζίβκοβιτς, αλλά δεν ανησύχησαν τον Βατσλίκ.

Δύο λάθη, δύο γκολ…

Στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ κέρδισε το φάουλ από τα δεξιά της περιοχής του Ολυμπιακού, όπως έβγαινε στην επίθεση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζίβκοβιτς ο οποίος «γέμισε» στην περιοχή του Βατσλίκ. Ο Μπα σηκώθηκε πιο ψηλά για όλους, αλλά στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, μαζί με τη… βοήθεια του δοκαριού!

Και έτσι ήρθε το πρώτο γκολ του ματς από το λάθος του Μπα…

Από λάθος όμως ήρθε και το επόμενο γκολ του αγώνα και μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Στο 43′ ο Ολυμπιακός κέρδισε το κόρνερ, το εκτέλεσε ο Μασούρας με την άμυνα του ΠΑΟΚ να διώχνει. Ο Μαντί Καμαρά επανέφερε την μπάλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και ο ξεχασμένος Τικίνιο εντελώς μόνος του απέναντι στον Πασχαλάκη με το κεφάλι ισοφάρισε σε 1-1!

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το ισόπαλο σκορ…

Άλλαξε ο Μαρτίνς, το ίδιο δυνατά ο ΠΑΟΚ

Ο Πέδρο Μαρτίνς με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου αποφάσισε να προχωρήσει σε δύο αλλαγές προσώπων, αλλά και αλλαγή συστήματος. Από το 3-4-3, αποφάσισε να πάει στο 4-3-3.

Έβγαλε τον Ανδρούτσο και έβαλε τον Λαλά και ο Μπουχαλάκης πήρε τη θέση του Μπα και πήγε στο χώρο του κέντρου.

Από την πλευρά του όμως ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι το ίδιο δυνατός και κινητικός στο παιχνίδι, έχοντας μάλιστα γρήγορα και δύο καλές ευκαιρίες, όπως και στο πρώτο μέρος.

Στο 52′ η άμυνα του Ολυμπιακού δεν έδιωξε την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Ζίβκοβιτς και με ανάποδο σουτ στην κίνηση απείλησε αλλά ο Βατσλίκ αν και είχε πολλά σώματα μπροστά του, κατάφερε να διώξει. Και ένα λεπτό μετά, στο 53′, ο Τσιγγάρας έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των «ερυθρόλευκων»!

Συνέχισε ο ΠΑΟΚ να έχει την μπάλα στα πόδια του και να ψάχνει το κενό στην άμυνα των «ερυθρόλευκων», έχοντας άλλη μία καλή στιγμή στο 74′. Όταν ο Ζαμπά έκανε την ατομική ενέργεια, «κουβάλησε» την μπάλα μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, έκανε το πλασέ, αλλά ο Βατσλίκ κατάφερε να μπλοκάρει.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης (87′ Σάστρε), Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (66′ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας (66′ Μιτρίτσα), Κούρτιτς (87′ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μανωλάς, Μπα (46′ Μπουχαλάκης), Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Ανδρούτσος (46′ Λαλά), Εμβιλά. Μ. Καμαρά. Αγκ. Καμαρά, Μασούρας (90′ Μασούρας), Τικίνιο (87′ Ελ Αραμπί).