AΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0: Θέλει πλέι οφ και Ευρώπη και... το φωνάζει!

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα για την 21η αγωνιστική της Super League

O Αστέρας Τρίπολης επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής, με τον Ριέρα να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Γκολ με το… καλημέρα επεφύλασσε το παιχνίδι, με τον Ριέρα να γράφει το 1-0 μόλις στο 3ο λεπτό του ματς. Ο παίκτης του Αστέρα έκανε ωραία κούρσα και με σουτ εκτός περιοχής κατάφερε να νικήσει τον Λοντίγκιν.

Παρά το γρήγορο γκολ, ο ρυθμός έπεσε αισθητά τα επόμενα λεπτά με τον Βαλιέντε να έχει τρομερή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 21′ και την κεφαλιά να καταλήγει άουτ.

Ριέρα ο… απόλυτος!

Οι Αρκάδες είχαν μπει πιο δυναμικά στο ματς και δεν άργησαν να «πάρουν» κεφάλι στο σκορ, με τον Ριέρα να σκοράρει ξανά για το 2-0. Ο παίκτης του Αστέρα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ και χωρίς δυσκολία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δύο τελικές προσπάθιες, δύο σουτ εντός εστίας, δύο γκολ για τον Ριέρα ήταν ο… απολογισμός των γηπεδούχων το πρώτο μισάωρο του ματς, με τον ΠΑΣ να δυσκολεύτεται να αντιδράσει. Στο 39′, ο Τσιφτσής πραγματοποίησε απίστευτη επέμβαση σε σουτ του Μορέιρα, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Χαλαρός και… αστεράτος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τον Αστέρα να συνεχίζει να απειλεί. Ο Σόνι στο 51′ βρέθηκε σε θέση βολής, ωστόσο ο Ιραμούσπε τον «έκοψε» εντυπωσιακά τελευταία στιγμή, ενώ μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Μορέιρα βγήκε στην αντεπίθεση, χωρίς ωστόσο να ολοκληρώνει επιτυχώς την φάση.

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν πιο αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο. Αν και είχε την κατοχή, η άμυνα του Αστέρα δεν επέτρεπε στους παίκτες του Ηρακλή Μεταξά να επιχειρήσουν κάποιο γέμισμα και να απειλήσουν την εστία του Τσιφτσή.

Άλλος την κατοχή άλλος τη νίκη

Μία από τις ελάχιστες καλές στιγμές των φιλοξενούμενων, ήταν η κεφαλιά του Σάλιακα στο 72′, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Οι Ηπειρώτες ζούσαν μία… αντίφαση, καθώς αν και είχαν την κατοχή του ματς δεν είχαν κταταφέρει να αξιποιήσουν την υπεροχή τους.

Στο 89′ ο Ιεραμούσπε δοκίμασε να βρει τα δίχτυα του Τσιφτσή με κεφαλιά, με τον πορτιέρ των γηπεδούχων ωστόσο να απομακρύνει εύκολα. Τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν την ροή του ματς, με τον Αστέρα να παίρνει μία σημαντική νική.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ:Τσιφτσής, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Καστάνιο, ΄Άλβαρες, Βαλιέντε, Σανταφέ, Σίτο, Ριέρα, Σόνι, Μπαράλες

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Οικονομόπουλος, Καραχάλιος, Στάνκο, Λιάσος, Μορέιρα, Περέα