ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ - ΞΑΝΘΗ 1-1: Απάντησε στο buzzer beater του Κωστή, με... buzzer beater ο Θυμιάνης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β: Στην ισοπαλία με 1-1, έμεινε ο Ολυμπιακός Β’ απέναντι στην Ξάνθη.

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, Ολυμπιακός Β’ και Ξάνθη μοιράστηκαν τους βαθμούς, μένοντας στο 1-1, σε ένα παιχνίδια με λίγες τελικές προσπάθειες και χαμηλό ρυθμό.

Ανούσια υπεροχή

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό Β’ να αγωνίζεται με 2 αστέρια της μεγάλης ομάδας βασικούς, τον Μίκαλ Καμπρόβνικ και το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, τον Ζοάο Καρβάλιο.

Οι «ερυθρόλευκοι» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κατάφεραν να ελέγξουν την ροή του αγώνα, κυρίως λόγω της καλής δουλειάς που έκαναν οι παίκτες τις μεσαίας γραμμής, με τους Σουρλή, Ξενιτίδη και Καρβάλιο να βοηθάνε τόσο στην κατοχή, όσο και στην καλή κυκλοφορία της ομάδας.

Παρά την κυριαρχία τους, οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να απειλήσουν, καθώς παρότι η μπάλα γύρναγε γρήγορα, στην τελική πάσα, δεν υπήρχε φαντασία και τα πράγματα δεν πήγαιναν τόσο καλά.

Η καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου, ξεκίνησε από τα πόδια του Καρβάλιο, ο οποίος με μια διαγώνια μπαλιά έβγαλε μόνο του τον Μαρίνο, ο οποίος παρότι πάτησε περιοχή και βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, το σουτ δεν ήταν το ιδανικό για να κάνει το 1-0. Ενώ στο 30ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Καρμπόβνικ, με τον διαιτητή να δείχνει παίζεται, παρά το μαρκάρισμα.

Η Ξάνθη από την άλλη, στο πρώτο μέρος προσπάθησε να απειλήσει κυρίως μέσα από αντεπιθέσεις και μακρινές μεταβιβάσεις στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, το μόνο που κατάφερε όμως ήταν να βρει μερικά σουτ από μακρινή απόσταση, τα οποία και δεν ανησύχησαν τον Τζολάκη.

Όλα έδειχναν λευκή ισοπαλία, τα γκολ όμως ήρθαν αλλά η ισοπαλία έμεινε

Στο δεύτερο μέρος την πρώτη της καλή φάση, βρήκε η Ξάνθη, η οποία κατάφερε να βγάλει τελική προσπάθεια από  την περιοχή, το σουτ όμως δεν απείλησε να αλλάξει το σκορ.

Από εκείνο το σημείο και μετά τα πράγματα συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός να ελέγχει και να κυκλοφορεί τη μπάλα χωρίς να μπορεί όμως να βρει τη μεγάλη φάση. Ενώ τα πολλά φάουλ, εκατέρωθεν, έριχναν όλο και περισσότερο τον ρυθμό του αγώνα.

Στο 76’ επιστρέψαμε στις καλές φάσεις και πάλι για την Ξάνθη, η οποία προσπάθησε με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ να απειλήσει τον Τζολάκη, η μπάλα όμως πέρασε λίγο έξω.

Διαδικαστικά έδειχναν τα τελευταία λεπτά, καθώς ο ρυθμός συνέχιζε σε χαμηλά επίπεδα, όπως και οι τελικές προσπάθειες, ο Κωστή όμως είχε άλλη άποψη, καθώς στο 90+1 με ένα πολύ ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στο δοκάρι.

Οι Ξάνθη όμως δεν είχε πει τον τελευταίο της λόγο, καθώς ο Θυμιάνης 3 λεπτά αργότερα και το 90+4 με μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Ολυμπιακός Β: Τζολάκης, Καρβάλιο, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Καρμπόβνικ, Μπαγκαλιάνης, Τσέλιος, Καλογερόπουλος, Μαρίνος, Σουρλής, Πινακάς

Ξάνθη: Ίτσο, Πολίμος, Μιχαήλ, Ιμπραΐμι, Παπάζογλου, Γκάβριτς, Αλί Μπαμπά, Γκόμεζ, Τσέλιος, Δόρης, Δεληγιαννίδης