ΟΦΗ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2: Μπουρλοτιέρης Τσιλιανίδης, έβαλε φωτιά στη μάχη της Ευρώπης!

Ο Τσιλιανίδης “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό σρις καθυστερήσεις και έβαλε φωτιά στα πλέι οφ!

Ο ΟΦΗ πέτυχε την μεγάλη ανατροπή με γκολ του Τσιλιανίδη στο 94ο λεπτό, με τον Παναθηναϊκό να χάνει δύο φορές το προβάδισμα και τον Βιγιαφάνες με αποβολή.

Το ματς ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό πίσω από τη σέντρα, δεχόμενος πίεση από τον ΟΦΗ, ο οποίος μάλιστα μόλις στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Λάμπρου με κάθετη έβγαλε σε θέση βολής τον Τοράλ απέναντι από τον Μπρινιόλι, αλλά ο Ιταλός γκολκίπερ νίκησε τον Ισπανό.

Γενικότερα ο Ισπανός χαφ του ΟΦΗ ήταν το μεγαλύτερο και άλυτο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό, αφού δεν μπορούσε να τον σταματήσει και ταυτόχρονα να σταματήσει την καλή κυκλοφορία των γηπεδούχων. Πάντως, οι “πράσινοι” ευτύχησαν να προηγηθούν χωρίς να έχουν κάνει τελική, όταν μετά από σέντρα του Παλάσιος από τα δεξιά ο Μεγιάδο στην προσπάθειά του να ανακόψει έστειλε, άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα του Βάτερμαν με το στήθος, για το 0-1 στο 18ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κρατήσει για πολύ το προβάδισμα, αφού ο ΟΦΗ βρήκε την ισοφάριση από τον Σελίμοβιτς με κοντινό πλασέ -μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου- κι αφού πρώτα η φάση ελέχθηκε από το VAR για το αν ο Ντουρμισάι επηρέαζε την φάση.

Το 1-1 έδωσε στον ΟΦΗ την ένταση που έψαχνε και πίεσε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έπαιζε περισσότερο στην κόντρα, αλλά και στα κλεψίματα στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Μάλιστα, στο 43′ οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα πάλι από λάθος του ΟΦΗ. Ο Χουάνκαρ έκλεψε στην πάσα του Μαρινάκη στον Σελίμοβιτς, έβγαλε παράλληλη μπαλιά στον επερχόμενο Παλάσιος, ο οποίος με προβολή έγραψε το 1-2 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός μπήκε με ευκαιρία σε σουτ του Βιγιαφάνες, στο 49ο λεπτό, ενώ λίγο μετά ο Γιοβάνοβιτς έχασε με τράβηγμα τον Μαουρίτσιο, βάζοντας στη θέση του τον Αλεξανδρόπουλο. Από την άλλη, ο Νιόπλιας έβαλε τον Λουίζ Φελίπε, ο οποίος αποκτήθηκε πριν από λίγες μέρες, αντί του Ντουρμισάι, ενώ έβγαλε τον Μεγιάδο και έβαλε τον Τσιλιανίδη.

Το παιχνίδι διατήρησε τον καλό του ρυθμό και το ανοιχτό σκορ έδινε όλες τις προϋποθέσεις για θρίλερ. Ειδικά από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν τελείωσε το ματς στο δίλεπτο 69-71 όπου είχε ευκαιρίες και δοκάρι με τον Βέλεθ. Και σαν να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά μετά ο Γιοβάνοβιτς είδε τον Καραντώνη να βγάζει από το ματς με κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) τον Λούκας Βιγιαφάνες για φάουλ στον Τσιλιανίδη.

Ο ΟΦΗ όπως αναμενόταν πίεσε, παίζοντας με παίκτη παραπάνω και έβαλε δύσκολα στους “πράσινους”. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα, αλλά δεν είχε την ηρεμία, ενώ στην αντίπερα όχθη η Κρητική ομάδα έψαχνε τον τρόπο να απειλήσει είτε με κάτω την μπάλα είτε με σέντρες. Το πέτυχε με το δεύτερο, στο 85ο λεπτό. Ο Ουές έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Λουίζ Φελίπε με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-2 σκοράροντας το παρθενικό του γκολ.

Το παιχνίδι έγινε ροντέο στα τελευταία λεπτά, ο ΟΦΗ είχε δοκάρι με τον ντε Γκουζμάν, ο Παναθηναϊκός έψαξε το 2-3, η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, η αδρεναλίνη χτύπησε κόκκινο και το φινάλε ήταν ακόμα πιο δραματικό. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσιλιανίδης με κεφαλιά έκανε με κεφαλιά το 3-2 χαρίζοντας μία σπουδαία και δραματική νίκη στην ομάδα του!

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης (69′ Ουές), Σελίμοβιτς, Βούρος, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο (58′ Τσιλιανίδης), Γκαγιέγος, Τοράλ, Νέιρα (85′ φαν Ντάινεν), Λάμπρου (69′ ντε Γκουζμάν), Ντουρμισάι (58′ Φελίπε)

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ και Σάντσες, Ρούμπεν, Μαουρίτσιο (59′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Βιτάλ (88′ Λούντγκβιστ), Παλάσιος (69′ Παλάσιος) Καρλίτος (69′ Ιωαννίδης)