ΒΟΛΟΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ 1-1: Ένας... πρώην «έκλεψε» τον βαθμό από τον Βόλο

Ο Βόλος και ο Ιωνικός ήρθαν ισόπαλοι 1-1 για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Σε ένα ματς γεμάτο φάσεις και «ωραίο» ποδόσφαιρο, Βόλος και Ιωνικός ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Πριν καν την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ιωνικός είχε τρομερή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 6′ όταν ο Λένις βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά. Μόλις πέντε λεπτά αργότερα, οι Νικαιώτες άγγιξαν το γκολ με το σουτ του Μάντζη να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.

Παπαδόπουλος vs Ορόζ

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να απειλούν, με την τρίτη τους καλή ευκαιρία να προκύπτει με την συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου. Για ακόμη μία φορά, ο Λένις βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε και ο Παπαδόπουλος είπε ξανά «όχι».

O Bόλος δεν κατέθεσε τα όπλα και ανέβασε γρήγορα «στροφές». Στο 36΄ο Ορόζ έκανε ωραίο διαγώνιο πλασέ, με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει εύκολα. Deja vu έζησαν οι δύο τους τρία λεπτά μετά, με τον παίκτη του Βόλου όμως να βγαίνει… νικητής, αφού με εντυπωσιακό γύρισμα έκανε το 1-0.

Ο «πρώην» πλήγωσε τον Βόλο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με «πονοκέφαλο» για τον Δημήτρη Σπανό, αφού ο Μύγας μετά από ένα σπριντ έπεσε στον αγωνιστικό χώρο ζητώντας αλλαγή. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Άοσμαν δοκίμασε να απειλήσει, με την κεφαλιά του να καταλήγει αουτ, ενώ στο 58′ ο ίδιος παίκτης πραγματοποίησε δυνατό σουτ, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

Ο Ιωνικός μπήκε πιο… αποφασισμένος και εν τέλει δικαιώθηκε, όταν στο 71′ ο Μάντζης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντίπαλου κίπερ και με ωραίο πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1-1. Μάλιστα, ως ένδειξη σεβασμού, δεν πανηγύρισε το τέρμα που σημείωσε κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Η πρώτη μεγάλη φάση για τον Βόλο στο δεύτερο μισό, ήρθε στο 85′, όταν το σουτ του Μπαριέντος χτύπησε στο δοκάρι του Χουτεσιώτη. Στις καθυστερήσεις, ο Κιάκο «κόπηκε» λίγο πριν σκοράρει σε κενή εστία, με τον Ιωνικό να πλησιάζει… επικίνδυνα το 2-1.

Aμφότερες οι ομάδες «πάλευαν» τα τελευταία λεπτά για το γκολ της νίκης, ωστόσο το ματς έληξε ισόπαλο 1-1.

Βόλος: Παπαδόπουλος, Άλχο, Ρίνερ, Γκιουλέν, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ορόζ, Φερνάντεζ, Μπαρτόλο, Ρεγκατέν

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Κάνιας, Ντάλσιο, Λένις και Πλατέλλας, Μάντζης, Άοσμαν