ΣΕΛΤΙΚ - ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ 3-0: Καθάρισαν με 3αρα από ημίχρονο οι Κέλτες στο μεγάλο ντέρμπι

Η Σέλτικ πήρε τεράστια νίκη απέναντι στην Ρέιντζερς στο «Σέλτικ Παρκ» για την 22η αγωνιστική του σκωτσέζικου πρωταθλήματος και την προσπέρασε στην βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην κορυφή με 57 βαθμούς αντί 56 της ομάδας του Φαν Μπρόνκχορστ. Η εμφάνιση των «Κελτών» ήταν τόσο καθηλωτική στο πρώτο μέρος που πέτυχε σε εκείνο το 45 λεπτο και τα τρία τους τέρματα μετατρέποντας σε τυπικά διαδικασία το δεύτερο μέρος.

Η Σέλτικ ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος και σ’ αυτό βοήθησε τόσο η καυτή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι της στο «Σέλτικ Παρκ» όσο και το πολύ γρήγορο γκολ που ευτύχησε να πετύχει.

Χατάτε και Άμπαντα καθάρισαν από το πρώτο κιόλας μέρος για την Σέλτικ

Στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης η μπάλα έφτασε στον Χατάτε στα όρια της περιοχής της Ρέιντζερς κι εκείνος με ωραιό σουτ νίκησε τον ΜακΓκρέγκορ για το 1-0. Η ψυχολογία των «κελτών» ανέβηκε και συνέχισαν να υπερέχουν του «αιώνιου» αντιπάλου σε όλο το πρώτο μέρος έχοντας 7 τελικές στην εστία έναντια 0 των φιλοξενουμένων.

Η Σέλτικ κατόρθωσε να πετύχει άλλα δύο τέρματα λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους εδραιώνοντας για τα καλά το προβάδισμά της και ολοκληρώνοντας ένα ονειρικό πρώτο μέρος.

Πρώτα ο Χατάτε με νέο σουτ από τα όρια της περιοχής σκόραρε και πάλι στο 42ο λεπτό και δύο λεπτά μετά οι ρόλοι αντιστράφηκαν, αφού ο Άμπαντα που έδωσε την πάσα στον Ιάπωνα για το δεύτερο γκολ έγινε σκόρερ κι εκείνος δημιουργός, αφού ο Ισραηλινός εκμεταλλεύτηκε την καλή σέντρα του και την κακή συννενόηση της άμυνας των Ρέιντζερς κι έκανε το 3-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Τζιοβάνι Φαν Μπρόνκχορστ έκανε τρεις αλλαγές  προκειμένου να διεκδικήσουν ό,τι μπορούσαν από το παιχνίδι, όμως παρά και το αδιάφορο… mode της Σέλτικ, δεν μπόρεσαν να καταφέρουν κάτι αξιολόγοση, ούτε καν να αγχώσουν τους «κέλτες». Η μεγαλύτερή τους ευκαιρία ήρθε στο 78ο λεπτό, όταν το σουτ του Τζακ κατέληξε στο δοκάρι του Χαρτ, όμως τίποτε παραπάνω.

Έτσι, το 3-0 παρέμεινε μέχρι την λήξη, με την Σέλτικ να φτάνει σε μία πολύ πιο άνετη επικράτηση απ’ ότι φανταζόταν στο αποψινό ντέρμπι κόντρα στην Ρέιντζερς.

Εκτός αποστολής ήταν ο Βασίλης Μπάρκας για την Σέλτικ ενώ βασικός ξεκίνησε ο Γιώργος Γιακουμάκης, που έγινε αλλαγή στο 62ο λεπτό με τον Τζέιμς Φόρεστ να περνάει στην θέση του.

Σέλτικ (πρ. Άνγκε Ποστέκογλου): Χαρτ, Κάρτερ-Βίκερς, Στάρφελτ, Γιουράνοβιτς, Τέιλορ, ΜακΓκρέκορ, Ο’ Ράιλι (88′ Σόρο), Χατάτε (73′ ΜακΚάρθι), Άμπαντα (62′ Μαέντα), Ζότα (88′ Ντοάκ), Γιακουμάκης (62′ Φόρεστ)

Ρέιντζερς (πρ. Τζιοβάνι Φαν Μπρόνκχορστ): ΜακΓκρέγκορ, Γκόλντσον, Μπέισι, Τάβερνιερ, Μπάρισιτς (46′ Τζακ), Άρφιλντ, Καμαρά (46′ Μπαλογκάν), Αρίμπο, Ντιαλό (46′ Σακαλά), Κεντ, Ρουφ