ΑΠΟΛΛΩΝ - ΠΑΟΚ 0-2: Καρδιοχτύπησε αλλά πηγε στο +5 από την ΑΕΚ

ΑΠΟΛΛΩΝ – ΠΑΟΚ Μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες ανάμεσα στο γκολ του Μουργκ και το πέναλτι του Κούρτιτς

Ο ΠΑΟΚ σπατάλησε πολλές ευκαιρίες από τη στιγμή που ο Μουργκ άνοξε το σκορ στο 32′ μέχρι το πέναλτι του Κούρτιτς στο 89′ αλλά έφτασε στη νίκη με 0-2 επί του Απόλωνα και πλέον είναι στο +5 από την ΑΕΚ. Ο Απόλλων έχασε μοναδική ευκαιρία στο 81′ με τον Τσιλούλη για να κάνει το ματς…ροντέο!

Ο ΠΑΟΚ συνηθίζει να μπαίνει στα ματς φουριόζος και αυτό έκανε και στη Ριζούπολη. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε πολύ ζεστά την «αναμέτρηση» με τον Βιεϊρίνια να έχει μια τελική προσπάθεια και μια τελική πάσα στον Κούρτιτς στα πρώτα έξι λεπτά, αγωνιζόμενος ως αριστερός εξτρέμ. Ο Ρουμάνος τεχνικός έστω και από ανάγκη, έκανε τη χάρη στον Πορτογάλο και τον επανέφερε στη θέση στην οποία αγωνιζόταν προ δεκαετίας…

Ο ΠΑΟΚ έκανε συνεχώς φάσεις

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να δημιουργεί και να χάνει ευκαιρίες, με τον Βιεϊρίνια να μην μπορεί να σκοράρει με δυο διαδοχικές προσπάθειες, στο 17’ ενώ στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα από τα δεξιά, με τον Ζίβκοβιτς να κάνει γύρισμα και τον Άκπομ να προλαβαίνει να κάνει πρώτος την προβολή στη μπάλα αλλά να μην στέλνει τη μπάλα στην εστία.

Ο Μουργκ έδωσε τη λύση για τον ΠΑΟΚ

Στο 21’ η άμυνα του ΠΑΟΚ «πάγωσε» σε εκτέλεση κόρνερ, με τον Λισγάρα να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα άουτ. Η φάση του Απόλλωνα έμοιαζε με παρένθεση στην αναμέτρηση, με τον ΠΑΟΚ να μη βγάζει το πόδι από το γκάζι και να δημιουργεί νέες φάσεις με τους Βιεϊρίνια, Ζίβκοβιτς και Κούρτιτς. Το γκολ τελικά ήρθε για τον ΠΑΟΚ από τον Τόμας Μουργκ, ο οποίος στο 32′ μετέτρεψε σε ασίστ το γύρισμα του Τσιγγάρα, και από το ύψος του πέναλτι έκανε με σουτ το 0-1.

Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου, ο Απόλλων είχε ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Πασχαλάκη να βγάζει με δυσκολία σε κόρνερ ένα μακρινό σουτ του Γιακιμόφσκι στο 43′. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τον ΠΑΟΚ να τα βάζει με τον εαυτό που που δεν είχε μεγαλύτερο σκορ και τον Απόλλωνα να ξέρει πως είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει από τη στιγμή που είχε γλιτώσει τόσες φορές.

Ο Απόλλων είχε τη μεγάλη του στιγμή με τον Τσιλούλη

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίσει να σπαταλά ευκαιρίες και το σκορ να παραμένει εύθραυστο. Ο Τζιανλούκα Φέστα έριξε στο ματς του Τσολούλη και Ιωαννίδη με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τον πρώτο να απειλεί ένα λεπτό αργότερα. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι ανούσιος, με σημαντικότερη φάση ένα σουτ του Βιεϊρίνια, και ο Απόλλων έχασε στο 81′ μοναδική ευκαιρία με τον Τσιλούλη να κάνει την προβολή σχεδόν μπροστά από την εστία του ΠΑΟΚ και να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία.

Στο 86′ ο Λούκας Τέιλορ ανατράπηκε από τον Βέρχουλστ με τον Σιδηρόπουλο να καταλογίζει πέναλτι τόσο στη ροή της φάσης όσο και μετά τον έλεγχο στο μόνιτορ του VAR, και ο Γιάσμιν Κούρτιτς έγρψε το 0-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Λισγάρας, Γιακιμόφσκι, Τουτουαρίμα (87′ Φαν Λα Πάρα), Φατιόν, Κάστρο, Μπαξεβανίδης (71′ Παπαγεωργίου), Παμλίδης (71′ Μαρτίνεζ), Γιαννιώτας (58′ Τσιλούλης), Σίγκνεβιτς (58′ Ιωαννίδης)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (93′ Σοάρες), Κούρτιτς, Μουργκ (72′ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Βιεϊρινια (64′ Τέιλορ), Άκπομ (72′ Τσόλακ)