ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΒΟΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ: Νίκες για ΗΠΑ, Καναδά και Μεξικό

ΗΠΑ και Μεξικό επέστρεψαν στις νίκες ενώ ο καναδάς επέκτεινε το σερί του στα προκριματικά της Βορείου και Κεντρικής Αμερικής για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Η εθνική ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής επικράτησε με 3-0 της Ονδούρας και παρέμεινε στο κατόπι του πρώτου Καναδά και στο -4. Ο Γουέστον ΜακΚένι άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με ωραία κεφαλιά.

Ο Ζίμερμαν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 37ο λεπτό με κοντινό πλασέ και ο Πούλισικ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στην θέση του Μόρις.

Ο Καναδάς πέρασε από την έδρα του Ελ Σαλβαδόρ με 2-0 χάρη σε γκολ του αειθαλή Ατίμπα Χάτσινσον (38 ετών) στο 66ο λεπτό και του νέου αστέρα της ομάδας, Τζόναθαν Ντέιβιντ στο 90+3′. Μ’ αυτή τη νίκη εξασφάλισε την συμμετοχή του τουλάχιστον στα πλέι-οφς για την πρόκριση στο Μουντιάλ.

Στους ίδιους βαθμούς μαζί με τις ΗΠΑ βρίσκεται και το Μεξικό. Οι «Ελ Τρι» επικράτησαν με 1-0 του Παναμά χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραούλ Χιμένες στο 80ο λεπτό.

Τέλος, η Κόστα Ρίκα κέρδισε με 0-1 στην έδρα της Τζαμάικα και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για την 4η θέση που οδηγεί στα πλέι-οφς για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Ο Μπόργκες μπορεί να έχασε το πέναλτι στο 61ο λεπτό, ωστόσο έδωσε την ασίστ στον Κάμπελ, που σκόραρε ένα λεπτό μετά χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.