Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μίντλεσμπρο 1-1 (7-8 πεν.): Με μοιραίο Ελάνγκα στα πέναλτι, εκτός κυπέλλου η Γιουνάιτεντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μίντλεσμπρο 1-1 (7-8 πεν.): Τον αποκλεισμό, στην διαδικασία των πέναλτι, γνώρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Μίντλεσμπρο, στο πλαίσιο της φάσης των «32» του Κυπέλλου Αγγλίας…

Η Μίντλεσμπρο κατάφερε ένα μικρό «θαύμα» στο «θέατρο των ονείρων», πετώντας εκτός της συνέχειας του Κυπέλλου Αγγλίας την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη διαδικασία των πέναλτι με συνολικό σκορ 9-8 (1-1 σκορ κανονικής περιόδου).

Ο ντεφορμέ Ρονάλντο εμπόδιο για τη Γιουνάιτεντ

Όσο καλά ξεκίνησε η αναμέτρηση για τη Γιουνάιτεντ, τόσο άσχημα ξεκίνησε και εξελίχθηκε για τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος άσος της ομάδας του Μάντσεστερ, πέρα από το ότι αστόχησε στο πέναλτι στο 20ο λεπτό, κινήθηκε σε ρηχά νερά, κάνοντας αρκετά λάθη. Μάλιστα, πολλάκις οι κάμερες τον… έπιασαν να τα βάζει με τον εαυτό του.

Βέβαια, ο Τζέιντον Σάντσο, παρά την αστοχία του Ρονάλντο ήταν εκεί. Ο Άγγλος παίκτης, στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, με τη λόμπα του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Λάμλεϊ.

Ωστόσο, μετά το δοκάρι και το χαμένο πέναλτι του Ρονάλντο, ο Τζέιντον Σάντσο, με μία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων από τα αριστερά, σούταρε και μετά από κόντρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα πανηγυρίζοντας το γκολ.

Μάτια… κλειστά για VAR και ισοφάριση για Μίντλεσμπρο

Στην επανάληψη η Μίντλεσμπρο προσπάθησε να βγει από το… καβούκι της, ώστε να πιάσει τους «κόκκινους διαβόλους» στον ύπνο και να ισοφαρίσει.

Σε μία από τις λίγες επιθετικές της προσπάθειες, οι παίκτες της «Μπόρο» βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 64ο λεπτό, ο Αζάια Τζόουνς βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Γουότμορ. Ο τελεταίος κοντρόλαρε τη μπάλα με τη βοήθεια του χεριού, έκανε τη λόμπα, δίνοντας την ευκαιρία στον Κρουκς να σπρώξει τη μπάλα σε κενή εστία.

Το συγκριμένο γκολ μέτρησε κανονικά και μετά από έλεγχο του VAR, ο οποίος δεν ενημέρωσε καν τον διαιτητή της αναμέτρησης να πάει να εξετάσει τη φάση του γκολ.

Η ομάδα του Ράνγκνικ, μετά την αναπάντεχη ισοφάριση, συνέχισε να πιέζει την Μίντλεσμπρο. Στο 72ο λεπτό βρέθηκε μία ανάσα από το να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με τον Μπρούνο Φερνάντες να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι, από πολύ πλεονεκτική θέση.

Η «ρώσικη ρουλέτα» έδωσε τη λύση

Με το σκορ, μετά και το τέλος του μισαώρου της παράτασης να παραμένει στο 1-1, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, άπαντες ήταν εύστοχοι, εκτός του Ελάνγκα ο οποίος αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι, με την Μίντλεσμπρο να παίρνει εν τέλει την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ενδεκάδες

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Χέντερσον, Βαράν, Μαγκουάιρ, Σο, Νταλό, Πογκμπά, ΜακΤόμινεϊ, Ράσφορντ, Μπρούνο Φερνάντες, Σάντσο, Ρονάλντο

Μίντλεσμπρο: Λάμλεϊ, Φράι, Μακ Νάιρ, Ντάικστιλ, Τέιλορ, Ταβερνιέ, Χόουσον, Κρουκς, Τζόουνς, Μπαλογκάν, Σποράρ