Εθνικός - Ολυμπιακός 4-14: Άργησε αλλά το καθάρισε

Εθνικός – Ολυμπιακός 4-14: Άργησε αλλά το καθάρισε στο δεύτερο

Τη νίκη απέναντι στον Εθνικό με 14-4, κατάφερε να πανηγυρίσει ο Ολυμπιακός, ο οποίος παρότι δεν έδειξε καλό πρόσωπο στα πρώτα δύο οκτάλεπτα, στο δεύτερο μέρος μπήκε αποφασισμένος και τελείωσε το ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο οκτάλεπτο με 1-0, δείχνοντας να μην μπορούν να βρουν το εύκολο γκολ, κάτι που έφερε και το 4-3 υπέρ του εθνικού στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι Πειραιώτες όμως στα 2 τελευταία οκτάλεπτα έδειξαν τις ικανότατές τους και την αξία τους, και χωρίς να δεχθούν γκολ κατάφεραν να βάλουν 4 στο τρίτο και 7 στο τέταρτο οκτάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη με 14-4.

Στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα ο Γιώργος Δερβίσης των πρωταθλητών Ελλάδας, τόνισε πως δεν μπορούσε να καταλάβει τι έφταιξε στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο όμως μπήκαν μέσα για να το πάρουν.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Δεν μπορώ να ξέρω τι έφταιξε στο πρώτο ημίχρονο, δεν ήμασταν στη μέρα μας, είχαμε και ατυχίες και αστοχίες. Προφανώς, φάνηκε ότι δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε στο παιχνίδι, ήρθαμε στην πισίνα και καταλάβαμε, ότι πρέπει να κάνουμε κάτι και να κερδίσουμε. Είδαμε λίγα πράγματα ενόψει Μπρέσια, αλλά δεν δοκιμάσαμε πολλά. Όπως είπα και πριν, στο δεύτερο ημίχρονο απλά συγκεντρωθήκαμε και ήρθαμε στην πισίνα. Στο πρώτο διάστημα φάνηκε να μην είμαστε συγκεντρωμένοι».

Ολυμπιακός: Ζερδεβάς, Γραμματικός 2, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε, Μουρίκης, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης 3, Φιλίποβιτς 3, Σύρμας, Μαθιόπουλος

Εθνικός: Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος, Γκάτσος, Βαλλιανάτος, Παπαλουκάς, Παπαδόγκονας, Βιτέλλας 2, Δερμιτζάκης, Μπεριστιάνος 1, Ζωγράφος, Ιωάννου, Δασόπουλος, Κοχείλας 1, Καραμπάτης