Εργοτέλης - Λεβαδειακός 1-0: Το πέναλτι του Κωστανάσιου έβαλε... φρένο στον Λεβαδειακό

Εργοτέλης – Λεβαδειακός 1-0: Σε ένα ισορροπημένο ματς στην Κρήτη, ο Εργοτέλης πήρε πολύ σημαντική νίκη με 1-0 επί του πρωτοπόρου Λεβαδειακού με το πέναλτι του Κωστανάσιου και έβαλε φρένο στον στην ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη.

Σε ένα ισορροπημένο ματς στην Κρήτη, ο Εργοτέλης πήρε πολύ σημαντική νίκη με 1-0 επί του πρωτοπόρου Λεβαδειακού με το πέναλτι του Κωστανάσιου και έβαλε φρένο στον στην ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη.

Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση στα πρώτα λεπτά με πολλές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου και λίγες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, με μοιρασμένη την κατοχή της μπάλας.

Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με το πέναλτι που κέρδισε ο Κοκκίνης στο 28ό λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Κωστανάσιος ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, φτάνοντας μάλιστα και τα πέντε τέρματα στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Ανώτερος ο Λεβαδειακός στο δεύτερο μέρος, χωρίς να βρει το γκολ

Ο Λεβαδειακός στο δεύτερο μέρος πίεσε έτσι ώστε να βρει την ισοφάριση, ήταν ανώτερος και μάλιστα θα μπορούσε να βρει το γκολ σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις. Αρχικά ο Δούμτσιος βρήκε το δοκάρι του Τσέλιου μετά την κεφαλιά που έπιασε στο 67′, ενώ λίγο αργότερα ο Νίκας που είχε περάσει και αυτός ως αλλαγή στο ματς, έχασε καλή στιμγή για να ισοφαρίσει.

Τελικά ο Εργοτέλης άντεξε και κράτησε το υπέρ του σκορ, στερώντας από τον Λεβαδειακό τη νίκη που πλέον βλέπει την Καλλιθέα να βρίσκεται στον έναν βαθμό και μάλιστα με τρία παιχνίδια λιγότερα.

Εργοτέλης: Τσέλιος, Σαρρής, Ποζατζίδης, Σερβιλάκης, Ντουμάνης, Πέϊος, Βουτσάς, Μπουτσάκης (72′ Κατσούρι), Κοκκίνης, Κωστανάσιος (60′ Χοσάμ), Κόνρααντ.

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Χάμοντ, Νίλι, Πολέττο (74′ Νίκας), Βρακάς (46′ Μουτίνιο), Λιάγκας, Μυτίδης (57′ Βήχος), Παναγιώτου (57′ Δούμτσιος), Τζημόπουλος, Τσάπρας (57′ Κωνσταντινίδης), Συμελίδης.