Μάντσεστερ Σίτι - Φούλαμ 4-1: Οι «κότατζερς» προηγήθηκαν και δέχθηκαν την... οργή των «πολιτών»

Η Μάντσεστερ Σίτι δέχθηκε πρώτη γκολ και στην συνέχεια ξέσπασε απέναντι στην Φούλαμ επικρατώντας με 4-1 και παίρνοντας την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα προέβη σε ελάχιστες αλλαγές δείχνοντας πως οι «πολίτες» στοχεύουν στην κατάκτηση και αυτού του θεσμού, μετά και τον αποκλεισμό τους από το Λιγκ Καπ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι όντας αρκετά δραστήριες κατάφερνοντας να βρουν από ένα γκολ πολύ νωρίς.

Η Φούλαμ σκόραρε πρώτη και η Μάντσεστερ Σίτι αντέδρασε φέρνοντας το ματς… τούμπα σε 7 λεπτά

Η Φούλαμ ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ, όταν με δύο μεγάλες πάσες έβγαλε τον Γουίλσον στο πλάι της περιοχής του Στέφεν, εκείνος γύρισε την μπάλα και ο επερχόμενος Καρβάλιο έκανε το 0-1 μόλις στο 4′. Η Σίτι δεν έχασε καθόλου χρόνου και έκοψε άμεσα τη χαρά των «κότατζερς» ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Γκουντογκάν μόλις δύο λεπτά μετά.

Οι «πολίτες» δεν σταμάτησαν εκεί. Χρειάστηκαν μόλις εφτά λεπτά ακόμα, προκειμένου να ολοκληρώσουν την ανατροπή τους. Ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε το κόρνερ και ο Στόουνς νίκησε τον αντίπαλό του στο πρώτο δοκάρι στέλνοντας την μπάλα στην εστία του Γκαζανίγκα με υπέροχη κεφαλιά στο 13ο λεπτό.

Κάπου εκεί κόπασε η «καταιγίδα» των «πολιτών» που συνέχισαν ναι μεν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά χωρίς την ορμή που έδειξαν στα πρώτα λεπτά απ’ όταν έμειναν πίσω στο σκορ. Σαν αποτέλεσμα αυτού η απειλή τους προς την εστία της Φούλαμ μειώθηκε, με την ομάδα του Μάρκο Σίλβα να στέκεται πολύ καλά στο γήπεδο απέναντι στην πρωταθλήτρια Αγγλίας.

Γκρίλις και Μαχρέζ τελείωσαν τη δουλειά

Λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Μάντσεστερ Σίτι κατόρθωσε να βρει και τρίτο τέρμα εδραιώνοντας το προβάδισμά της. Ο Γκρίλις πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε ένα τρομερό σλάλομ και ανατράπηκε από τον Μπράιαν κερδίζοντας πέναλτι. Ο Μαχρέζ ανέλαβε την εκτέλεση κι έκανε το 3-1 στο 53ο λεπτό.

Ο Αλγερινός εξτρέμ δεν σταμάτησε εκεί και βοήθησε τους «πολίτες» να φτάσουν και σε τέταρτο τέρμα. Ο Ντε Μπρόινε έφυγε στην αντεπίθεση, γύρισε την μπάλα στο Μαχρέζ, εκείνος πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στον Ριμ και κατέληξε στα δίχτυα της Φούλαμ για το 4-1, με το τέρμα αρχικά να χρεώνεται ως αυτογκόλ για τον αμυντικό των «κότατζερς», αλλά τελικά να πιστώνεται στον Αλγερίνο παίκτη της Σίτι.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα με την Σίτι να παίρνει την πρόκριση και την Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα τα… credits για την καλή της εμφάνιση, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος.

Μάντσεστερ Σίτι (πρ. Πεπ Γκουαρδιόλα): Στέφεν, Στόουνς, Άκε, Γουόκερ, Κανσέλο (67′ Ζιντσένκο), Ντε Μπρόινε (68′ Στέρλινγκ), Φερναντίνιο, Γκουντογκάν, Μαχρέζ (78′ ΜάκΑτι), Φόντεν, Γκρίλις (77′ Ντέλαπ)

Φούλαμ (πρ. Μάρκο Σίλβα): Γκαζανίγκα, Ανταραμπόγιο, Ριμ, Γουίλιαμς, Μπράιαν, Τσαλόμπα, Ριντ (67′ Σερί), Καρβάλιο (87′ Καβαλέιρο), Γουίλσον (75′ Κέιρνι), Κεμπανό (67′ Νοκάερτ), Μίτροβιτς (75′ Μουνίζ Ροντρίγκο)