Τσέλσι - Πλίμουθ 2-1: Ο Αλόνσο τη γλύτωσε από κάζο αλά… Γιουνάιτεντ

Τσέλσι: Τη νίκη με 2-1 στην παράταση, πανηγύρισε η Τσέλσι, απέναντι στην Πλίμουθ για το FA Cup.

Την νίκη-πρόκριση, με 2-1, απέναντι στη Πλίμουθ, κατάφερε να πανηγυρίσει η Τσέλσι, με τους Λονδρέζους να τα… χρειάζονται, καθώς η αναμέτρηση κρίθηκε στην παράταση.

Εκεί έδωσε την λύση ο Αλόνσο, ο οποίος πέτυχε ένα σημαντικό γκολ για την συνέχεια της ομάδας του στην διοργάνωση.

Βρέθηκε να κυνηγάει από το… πουθενά

Την μεγάλη διαφορά σε ποιότητα προσπάθησε να δείξει από την αρχή του αγώνα η Τσέλσι, κάτι που το κατάφερε καθώς, από πολύ νωρίς κιόλας έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να ελέγχει την αναμέτρηση.

Στο 8ο λεπτό όμως ο Πλίμουθ κατάφερε να ανοίξει το σκορ απ’ το… πουθενά. Ο Όουτον έκανε μια σέντρα-σουτ, από φάουλ της ομάδας του, ο Γκίλεσφι ακούμπησε ελάχιστα τη μπάλα, η οποία κατέληξε στον ανήμπορο να αντιδράσει Κέπα, κάνοντας το 1-0 κόντρα στη ροή του αγώνα.

Από εκείνο το σημείο και μετά η αναμέτρηση, έγινε υπόθεση για έναν καθώς η Τσέλσι ήταν αυτή που πρέσαρε για να βρει την ισοφάριση, την οποία και κατάφερε, λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο με τακουνάκι του Αθπιλικουέτα, με τον Ισπανό να κάνει το 1-1 στο 41’, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Καθολική υπεροχή

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν ακόμα πιο καθαρά για το πιο ομάδα κυριαρχεί στο αγωνιστικό χώρο, κι αυτή δεν ήταν άλλη από την Τσέλσι.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βάλουν την Πλίμουθ στα σχοινιά, όσα χτυπήματα όμως και να κατάφερναν να περάσουν, οι φιλοξενούμενοι είτε τα απέφευγαν, είτε τα μπλόκαραν, καθώς παρά τις πολλές τελικές προσπάθειες η Πλίμουθ στεκόταν όρθια και βρισκόταν στο παιχνίδι της πρόκρισης, με τις ευκαιρίες που είχε όμως να είναι ελάχιστες.

Το δεύτερο 45λεπτο έφτασε στο τέλος του χωρίς γκολ, παρά τις 22 τελικές προσπάθειες της Τσέλσι, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Έδωσε τη λύση ο Αλόνσο – Κράτησε την πρόκριση ο Κέπα

Οι Λονδρέζοι συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν για την ανατροπή, χωρίς να ρίχνουν ρυθμό ακόμα και στην παράταση και δικαιώθηκαν με τον Μάρκος Αλόνσο να κάνει το 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου 15λεπτου.

Στο δεύτερος μέρος της παράτασης τα πράγματα δεν έδειχναν να αλλάζουν, καθώς την εμφάνισή της είχε κάνει και η κούραση, με την Πλίμουθ όμως να καταφέρνει να βρει την ευκαιρία της να μπει ξανά στο κόλπο της πρόκρισης με πέναλτι στο 117’.

Ο Χάρντι ανέλαβε την εκτέλεση, ο Κέπα όμως έπεσε σωστά και έσωσε την ομάδα του, κλειδώνοντας την πρόκριση για την Τσέλσι.

Τσέλσι (4-3-3): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Σαρ, Μάουντ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Ζίγιετς, Χάντσον-Οντόι, Λουκάκου

Πλίμουθ (5-3-2): Κούπερ, Έντουαρντς, Γουίλσον, Σκαρ, Γκίλεσφι, Γκραντ, Καμαρά, Μέιγιορ, Όουτον, Γκάρικ, Ζεφκοτ