Ιντερ - Μίλαν 1-2: Ο Ζιρού με ντοπιέτα... έβαλε φωτιά στην υπόθεση Scudetto

Ιντερ – Μίλαν 1-2: Η Μίλαν πήρε τεράστια νίκη με 2-1 με ανατροπή επί της Ίντερ, με πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Ζιρού που πέτυχε δύο τέρματα και έβαλε φωτιά στο Scudetto χαρίζοντας στην ομάδα του το derby Della Madonnina.

Η Μίλαν πήρε τεράστια νίκη με 2-1 με ανατροπή επί της Ίντερ, με πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Ζιρού που πέτυχε δύο τέρματα και έβαλε φωτιά στο Scudetto χαρίζοντας στην ομάδα του το derby Della Madonnina.

Η Ίντερ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με το γκολ του Πέρισιτς λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Μενιάν κράτησε την ομάδα του εκεί που χρειάστηκε, με τον Ολιβιέ Ζιρού να αναλαμβάνει στο δεύτερο μέρος και με ντοπιέτα  να δίνει το τρίποντο στην ομάδα του, με την διαφορά να φτάνει στον έναν βαθμό.

Καταιγιστική η Ίντερ – Σωτήρας ο Μενιάν

Η Ίντερ ήταν καταιγιστική κόντρα στην Μίλαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά και μάλιστα κατάφερε να βρει το γκολ στο 10′ με την κεφαλιά του Ντάμφρις, που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ένα λεπτό αργότερα ξεκίνησε η καταιγίδα των ευκαιριών για τους «νερατζούρι», με το σουτ του Μπρόζοβιτς να κοντράρει και να αλλάζει πορεία και τελευταία στιγμή τον Μενιάν να αποκρούει.

Στο 26′ ο Μπαρέλα έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν βρέθηκε εντός περιοχής με το σουτ του Ιταλού να περνά ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Μενιάν, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Γάλλος τερματοφύλακας είπε όχι στον Ντάμφρις που εκτέλεσε ολομόναχος εξ’ επαφής.

Η Μίλαν κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι για ένα πεντάλεπτο στο οποίο έχασε και μία διπλή ευκαιρία με τον Χαντάνοβιτς να αποκρούει τον κεραυνό του Τονάλι και Λεαό από κοντά να μην κάνει καλό τελείωμα στην εξέλιξη της φάσης.

Τελικά η Ίντερ βρήκε το γκολ στο 39′, όταν από το κόρνερ του Τσαλχάνογλου ο Πέρισιτς βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή και με πλασέ εκτέλεσε τον Μενιάν που δεν είχε καλό οπτικό πεδίο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ανατροπή δεδομένων με πρωταγωνιστή τον Ζιρού

H Mίλαν μπήκε με φόρα στο δεύτερο μέρος με σκοπό να βρει ένα γρήγορο γκολ και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Η Ίντερ όμως κατάφερνε να κρατά τους παίκτες του Στέφανο Πιόλι μακριά από την περιοχή του Χαντάνοβιτς. Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, με τον Πιόλι να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και τον Ιντσάγκι να προχωρά σε πιο παθητικές κινήσεις.

Οι αλλαγές φάνηκε πως μπέρδεψαν τους «νερατζούρι» με την Μίλαν να το εκμεταλλέυεται. Αρχικά έφτασε στην ισοφάριση, με τον Ζιρού να κλέβει την μπάλα από τον Σάντσες που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, με τον Ντίαθ να κάνει το σουτ μετά την πάσα του Τονάλι και τον Γάλλο φορ να βάζει την προβολή και να ισοφαρίζει στο 75′.

Η Ίντερ έδειξε να επηρεάζεται από το γκολ της ισοφάρισης και τρία λεπτά αργότερα, ο Ζιρού με ωραία προσπάθεια εντός περιοχής εκτέλεσε τον Χαντάνοβιτς για να κάνει την απόλυτη ανατροπή μέσα σε ένα τρίλεπτο.

Στα τελευταία λεπτά η Ίντερ έκανε την ύστατη προσπάθεια για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια όμως δεν τα κατάφερε, με την Μίλαν να αντέχει, και τους «ροσονέρι» να παίρνουν ένα σημαντικό τρίποντο που τους δίνει βαθμολογική αλλά και ψυχολογική ανάταση.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς. Μπαστόνι, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Ντάμφρις, Πέρισιτς(70′ Ντι Μάρκο), Τσαλχάνογλου(73′ Βιντάλ), Λαουτάρο(70′ Σάντσες), Τζέκο

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Καλουλού, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ, Τονάλι, Κεσί(58′ Ντίαθ), Σαλεμάκερς(46′ Μεσίας), Λεαό, Μπενασέρ, Ζιρού