Λίβερπουλ - Κάρντιφ 3-1: Λουίς Ντίας και Έλιοτ... σήκωσαν στο πόδι το «Άνφιλντ»

Λίβερπουλ – Κάρντιφ 3-1: Η Λίβερπουλ αγχώθηκε για ένα ημίχρονο, γλίτωσε την αποβολή του Κέλεχερ στη εκκίνηση του δευτέρου και εν τέλει «καθάρισε» την πρόκριση στους 16 του FA Cup, με τον Ζότα να ξαναβρίσκει δίχτυα και τους Λουίς Ντίαζ, Έλιοτ να ξεσηκώνουν το «Άνφιλντ».

Για 53′ λεπτά η Κάρντιφ άντεξε, όμως ο Ντιόγκο Ζότα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με μία εκπληκτική κεφαλιά και η πρόκριση στους «16» του FA Cup ουσιαστικά είχε κριθεί. Το τελικό 3-0 ωστόσο δεν αποτυπώνει σε καμία περίπτωση το αγχωτικό απόγευμα που πέρασε η Λίβερπουλ, η οποία γλίτωσε μέσω του VAR σε μία αμφισβητούμενη φάση την αποβολή του τερματοφύλακά της, Κέλεχερ. Μιναμίνο και Έλιοτ ήρθαν να επισφραγίσουν τη νίκη, με τον Τσιμίκα να είναι αρκετά ορεξάτος και να αγωνίζεται για 70 λεπτά στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ντεμπούτο και για τον Λουίς Ντίαζ που ξεσήκωσε το «Kop», με φανταστική ενέργεια και ασίστ στο δεύτερο γκολ.

Ο αγώνας

Δεν πέρασαν πέντε λεπτά για να δημιουργήσει η Λίβερπουλ την πρώτη της σημαντική στιγμή μπροστά από την εστία του Φίλιπς. Ο Ντιόγκο Ζότα βρέθηκε στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά το πλασέ του στο κέντρο της εστίας βρήκε τον τερματοφύλακα της Κάρντιφ σε ετοιμότητα. Σε ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα του Κονατέ, οι Ουαλοί διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, στη μοναδική φορά που ξεμύτισαν από την περιοχή τους, ωστόσο ο Άντι Μάντελεϊ έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι στο 18′.

Η Κάρντιφ γνώριζε πως θα περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, εξού και η τριάδα στα στόπερ. Παρότι η Λίβερπουλ κυκλοφορούσε την μπάλα με ευκολία και προσέγγιζε την αντίπαλη περιοχή, δεν κατάφερνε να διασπάσει αυτό το τείχος. Η συνεργασία των Ζότα και Μιναμίνο στο 34′ έφερε σε αμηχανία την άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά ο Κέρτις Τζόουνς σούταρε ψηλά, πάνω από το δοκάρι.

Ήταν και πάλι σειρά της Κάρντιφ να διαμαρτυρηθεί έντονα, με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Χάρις είχε περάσει τον Κέλεχερ που δεν πρόλαβε την μπάλα εκτός περιοχής και η ανατροπή του έφερε κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα των «reds», παρά την προφανή ευκαιρία που είχε δημιουργηθεί. Var και Μάντελεϊ συμφώνησαν στην κίτρινη και ο Ντιόγκο Ζότα «καθάρισε» στο 53′, όταν με κεφαλιά από στατική φάση και εκτέλεση του Αλεξάντερ Άρνολντ, σημάδεψε τη γωνιά του Φίλιπς για το 1-0.

Η χαριστική βολή ήρθε στο 67′ από ένα τραγικό λάθος του Έντζι, που δεν πρόλαβε να απομακρύνει μέσα από την περιοχή του, ο Λουίς Ντίαζ έκλεψε και με μία φανταστική ενέργεια πάσαρε στον επερχόμενο Μιναμίνο, που προ κενού τέρματος διπλασίασε τα τέρματα της Λίβερπουλ!

Ένα τρομερό γκολ του Χάρβεϊ Έλιοτ ήρθε να ξεσηκώσει τους φίλους της Λίβερπουλ. Η σέντρα του Ρόμπερτσον είχε αποδέκτη τον νεαρό 18χρονο, που επέστρεψε από τον τραυματισμό του και αφήνοντας την μπάλα να σκάσει, με ένα φανταστικό τελείωμα διαμόρφωσε το 3-0 στο 75′. Το μόνο που πέτυχε η Κάρντιφ στα 15 λεπτά που απέμεναν, ήταν να βρει το γκολ της τιμής, με έναν ακόμα teenager, τον Ρούμπιν Κόλντγουιλ να νικάει τον Κέλεχερ μέσα από την περιοχή στο 79′.

Το φινάλε βρίσκει την Λίβερπουλ στη φάση των «16» έτοιμη για έναν ακόμα… ελληνικό εμφύλιο απέναντι στη Νόριτς των Γιαννούλη, Τζόλη.

Λίβερπουλ: Κέλεχερ, Αλεξάντερ Άρνολντ, Κονατέ, Βαν Ντάικ, Τσιμίκας, Χέντερσον, Κεϊτά, Τζόουνς, Μιναμίνο, Ντιόγκο Ζότα, Φιρμίνο

Κάρντιφ: Φίλιπς, Ντέναμ, Φλιντ, ΜακΓκουίνς, Έντζι, Κινγκ, Πακ, Βολκς, Μπέιγκαν, Χάρις, Κόλινς