Μπορούσια Ντόρτμουντ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-5: Οι «ασπιρίνες» έκαναν πάρτι στη Βεστφαλία

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Η εκπληκτική Μπάγερ Λεβερκούζεν πάτησε την Μπορούσια Ντόρτμουντ με 5-2.

Μια συγκλονιστική Μπάγερ Λεβερκούζεν κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Μπορούσια Ντόρτμουντ, την οποία και κέρδισε με 5-2, δίνοντας νέα τροπή στη μάχη για τη δεύτερη θέση.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έπαιζε τόσο για να αυξήσει τη διαφορά της από την 3η του βαθμολογικού πίνακα Λεβερκούζεν, όσο και για να μειώσει από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου η οποία κέρδισε εχθές (5/2) τη Λειψία και ανέβηκε στους 9 βαθμούς, παρ’ όλα αυτά δεν κατάφερε τίποτα απ’ τα δύο καθώς εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών.

Το πρώτο μέρος ήταν γεμάτο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να στέκονται και τυχεροί, καθώς μόλις στο 11ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με αυτογκόλ του Ακάντζι.

Τυχερή όμως στάθηκε και η Ντόρτμουντ 5 λεπτά αργότερα, καθώς ο Φρίμπονγκ με αυτογκόλ ισοφάρισε σε 1-1. Η Λεβερκούζεν όμως συνέχισε δυνατά και μόλις 4 λεπτά αργότερα ο Βιρτς, μετά από ασίστ του Μπελαραμπί έκανε το 2-1, ενώ στο 28’ βρήκε ένα ακόμη γκολ με τον Άντριτς να κάνει το 3-1, βάζοντας τις βάσεις για μια σπουδαία επικράτηση.

Οι δύο ομάδες παρά τις ευκαιρίες που είχαν δεν κατάφεραν να βρουν άλλο γκολ, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το 3-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο μέρος έμοιαζε αρκετά με το πρώτο, η Ντόρτμουντ πίεζε για να μειώσει, παρ’ όλα αυτά η Λεβερκούζεν κατάφερε να βρει γρήγορα ένα ακόμη γκολ με τον Τα στο 53ο λεπτό, κάνοντας το 4-1 και κλειδώνοντας ουσιαστικά από αρκετά νωρίς το τρίποντο.

Οι «ασπιρίνες» δεν έμειναν όμως εκεί καθώς στο 87ο λεπτό, ο Ντιαμπί έκανε το 5-1 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι Βεστφαλοί ήταν να μειώσουν στην τελευταία φάση του αγώνα σε 5-2 με τον Τίγκες.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (4-3-3): Κόμπελ, Μενιέ, Ακάντζι, Ζαγκαντού, Γκερέιρο, Μπραντ, Νταχούντ, Μπέλιγχαμ, Ρόις, Αζάρ, Μάλεν

Μπάγερ Λεβερκούζεν (4-1-4-1): Γκριλ, Φρίμπονγκ, Τα, Χινκάπιε, Μπάκερ, Άντριτς, Μπελαραμπί, Βιρτζ, Ντεμιρμπάι, Ντιαμπί, Σικ.