Βαθμολογία Super League: O ΠΑΟΚ έμεινε στο -9, κόλαση τα πλέι-οφ, κίνδυνος να μείνουν εκτός Παναθηναϊκός και Άρης

Πώς διαμορφώθηκε η βαθμολογία μετά από τις νίκες του Ολυμπιακού, του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ για την 22η αγωνιστική της Super League.

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά το σκορ (γκολ Παλάσιος) αλλά κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο ημίχρονο στην ανατροπή χάρις στα γκολ δυο αμυντικών του (!), του Ίνγκασον και του Σάστρε. Έτσι ο ΠΑΟΚ έμεινε στο -9 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και στο +5 από την 3η ΑΕΚ.

Στη Νεάπολη ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο επικρατώντας 3-0 του Ιωνικού, έχοντας πρωταγωνιστή τον Βατσλίκ που σταμάτησε τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο και σκόρερ τους Αγκιμπού, Τικίνιο, Μασούρα.

Η ΑΕΚ ξέσπασε τις τελευταίες αποτυχίες της πάνω στον Απόλλωνα Σμύρνης τον οποίο νίκησε 3-0 στο ΟΑΚΑ, από γκολ των Aραούχο (2) και Τσούμπερ.

To Σάββατο 5/2

Στο «Κλεάνθης» Βικελίδης» ο Άρης βομβάρδισε τον Βόλο αλλά με… άσφαιρα πυρά. Κι αφού δεν κατάφερε να σκοράρει, η μπάλα τον τιμώρησε. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δυο γκολ στα τελευταία λεπτά και πήραν (0-2) υπερπολύτιμο διπλό.

Στο ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδας, ο ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε νικηφόρα (1-0) από το Αγρίνιο χάρις σε ένα γκολ που σημείωσε ο Γερμανός Σνάιντερ και πάτησε στην 4η θέση της βαθμολογίας.