Super League 2 Βόρειος Όμιλος: Μεγάλη ανατροπή για Απόλλων Πόντου - Νίκες για Ηρακλή και ΑΕΛ

Super League 2 Βόρειος Όμιλος: Νίκες για Απόλλων Πόντου, Ηρακλή και ΑΕΛ απέναντι σε Θεσπρωτό, Τρίκαλα και Αλμωπό Αριδαίας αντίστοιχα.

Μια σπουδαία ανατροπή κατάφερε να πετύχει ο Απόλλων Πόντου απέναντι στον Θεσπρωτό, τον οποίο και κέρδισε με 1-2. Νίκες πανηγύρισαν και οι ΑΕΛ με τον Ηρακλή.

Θεσπρωτός – Απόλλων Πόντου 1-2

Ο Απόλλων Πόντου βρέθηκε με τη… πλάτη στον τοίχο από το 23ο λεπτό και το γκολ του Βασιλάκη, για το 1-0, γκολ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος, την… αντεπίθεση του έκανε ο Απόλλων Πόντου, με τους Νόμο και Ρούνεϊ να βρίσκουν 2 γκολ σε 2’ λεπτά και να γυρίζουν τούμπα το ματς, παίρνοντας τη νίκη και το τρίποντο.

Θεσπρωτός: Κίναλης, Ντι Αλέσιο, Γώγος (70′ Ρομέρο), Βασιλάκης, Βαλιέντε, Ζιώγας, Πούφλης (46′ Δημήτρουλας), Ραμίρεζ (46′ Γκανσιέρ), Λύγκας (61′ Μπονίγια), Γεωργούσης (61′ Βαταμίδης), Σαραντίδης

Απόλλων Πόντου: Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μαλουμανσέκο, Σουντούρα (75′ Ιντζίδης), Καλαϊτζίδης, Ρούνεϊ (90+1′ Εσαλό), Ενομό, Νάσερ, Καλογέρης, Φράγκος (66′ Λουφάκης), Εσουμά

Τρίκαλα – ΑΕΛ 0-1

Μια μεγάλη και δύσκολη νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει και η ΑΕΛ, η οποία κέρδισε με 1-0 και γκολ του Ακούνια, τα Τρίκαλα, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση, ισοβαθμώντας με την πρώτη Βέροια.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης παίρνοντας το προβάδισμα, ένα προβάδισμα που κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι το τέλος.

Τρίκαλα: Αγριμάκης, Σανδραβέλης, Κεχαγιάς, Νιάρος, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος (81′ Αουντίνο), Χειρίτραντας (70′ Ελευθεριάδης), Πέλκας (70′ Γκοβίνας), Ευθυμίου, Μανίσογλου (81′ Μυλόπουλος)

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Αμπούντ Ομάρ, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Θ. Παπαγεωργίου, Κ. Παπαγεωργίου (46′ Γιάκος), Κολομπίνο, Όγκμποε, Νικολιάς (88′ Γλυνός), Ακούνια (88′ Μαυριάς)

Αλμωπός Αριδαίας – Ηρακλής 0-2

Την… αναρρίχησή του συνέχισε ο Ηρακλής, ο οποίος κέρδισε τον Αλμωπό Αριδαίας με 2-0, με γκολ των Τομάς και Μπαστάκο, στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τη νίκη τους αυτή, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, 1 βαθμό κάτω από τον Αλμωπό, αλλά με δύο παιχνίδια λιγότερα.

Αλμωπός Αριδαίας: Παϊτέρης, Παρασκευάς, Σουλιώτης, Σέχου, Πρίκας, Ασλαμπάλογλου, Κέρθι, Κολλαράς, Γιουκούδης, Ρόβας, Μπακουτσής

Ηρακλής: Παλαβράκης, Παναγού, Πήλιος, Α. Παπαστεριανός, Κωστούλας, Πατράλης, Μ. Παπαστεριανός, Τότσκα, Καρτσαμπάς, Τόμας, Μπαστακός

Η αγωνιστική δράση του Βορείου Ομίλου συνεχίζεται με τους αγώνες ανάμεσα στην Καβάλα και τη Βέροια στις 17:00 και της Ξάνθης με την Αναγέννηση Καρδίτσας στις 20:00.