Γιουβέντους - Ελλάς Βερόνα 2-0: Οι μεταγραφές της έδωσαν άνετο «τρίποντο»

Γιουβέντους – Ελλάς Βερόνα 2-0: Εύκολη νίκη κόντρα στην Ελλάς Βερόνα πήρε η Γιουβέντους, με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Serie A…

Με τις μεταγραφές τους Ιανουαρίου να παίρνουν την Γιουβέντους από το χέρι, η «Γηραιά Κυρία» πήρε μία άνετη νίκη στην έδρα της απέναντι στην Ελλάς Βερόνα. Οι «μπιανκονέρι» είδαν τους Βλάχοβιτς και Ζακάρια να πραγματοποιούν ένα εξαιρετικό ντεμπούτο, κάνοντας εύκολη τη… δουλειά στην νέα τους ομάδα.

O Βλάχοβιτς ξεκίνησε την… απόσβεση

Τι κι αν άλλαξε ομάδα, μεσούσης της σεζόν. Τι κι αν έχει ένα βάρος μίας μεταγραφής 80 εκατομμυρίων στην… πλάτη. Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε!

Ο Σέρβος πρώην επιθετικός της Φιορεντίνα πραγματοποίησε ιδανικό ντεμπούτο με την Γιουβέντους, με τον ίδιο να χρειάζεται λιγότερο από 13 λεπτά για να πετύχει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της «Γηραιάς Κυρίας».

Ο νέος στράικερ των «μπιανκονέρι», στο 13ο λεπτό μετά από μπαλιά του Ντιμπάλα, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και πλάσαρε υποδειγματικά τον Μοντιπό, στέλνοντας με λόμπα τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας παράλληλη λογαριασμό με τη Γιούβε.

Ο Ζακάρια… ζήλεψε και σκόραρε

Με το σκορ να είναι στο 1-0 για τους «μπιανκονέρι», οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι προσπάθησαν να βρουν το γκολ, με το οποίο θα κλείδωναν το παιχνίδι.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Ζακάρια υποδέχτηκε τη μπάλα από τον Μοράτα, βρέθηκε απέναντι στον Μοντιπό και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ελλάς Βερόνα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της Γιουβέντους, «κλειδώνοντας» παράλληλα τη νίκη.

Ενδεκάδες

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι (75′ Ρουγκάνι), Ντε Σίλιο, Ζακάρια (83′ ΜακΚένι), Αρτούρ, Ραμπιό, Ντιμπάλα (75′ Κουαδράδο), Μοράτα (83′ Κεν), Βλάχοβιτς

ΒΕΡΟΝΑ: Μοντιπο, Καζάλε (84′ Σούταλο), Γκίντερ, Τσεκερίνι (72′ Ρέτσος) Ντεπάολι, Ίλιτς (84′ Πράσελικ), Βελόζο (46′ Μπέσα), Λάζοβιτς, Ταμέζε, Μπαράκ (72′ Κάλινιτς), Λαζάνια