COPA AMERICA: Δύσκολη πρόκριση για Βραζιλία, στα πέναλτι του Περού

Άντεξε την πίεση της Χιλής η Βραζιλία, η οποία αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 48ο λεπτό λόγω της αποβολής του Γκαμπριέλ Ζεσούς και προκρίθηκε με 1-0. Πήρε το «ντέρμπι», στα πέναλτι, το Περού και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Σπουδαία πρόκριση για το Περού, το οποίο προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα μετά τη νίκη του στα πέναλτι κόντρα στην Παραγουάη με 4-3 (3-3 κανονική διάρκεια) και θα αντιμετωπίσει τη Βραζιλία στην επόμενη φάση.

Περού – Παραγουάη 3-3 (4-3 Πέναλτι)

Σε ματς για γερά νεύρα εξελίχθηκε ο αγώνας μεταξύ Περού και Παραγουάης. Η Παραγουάη κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 11’ με τον Γκόμεζ, το Περού όμως γύρισε τούμπα το ματς με το αυτογκόλ του Γκόμεζ στο 21′ και το τέρμα του Λαπατούλα 40ό λεπτό. Σα να μην έφτανε αυτό η Παραγουάη είδε τον σκόρερ της να αποβάλλεται με δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα 6 λεπτών (42’ – 45+3). Παρ’όλα αυτά η Παραγουάη δεν το έβαλε κάτω και βρήκε την ισοφάριση με τον Ζούνιορ Αλόνσο στο 54’. Το Περού με παίκτη παραπάνω πίεσε για τη νίκη και πήρε ξανά το προβάδισμα με γκολ του Γιοτούν στο 80ο λεπτό και εκεί που όλα έδειχναν πως έχουν κριθεί, η αριθμητική ισορροπία επανήλθε στο 85’ όταν δέχθηκε την κόκκινη κάρτα ο Καρίγιο, η Παραγουάη αναθάρρησε, βγήκε μπροστά και ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 90’ με τον Άβαλος. Το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι όπου προκρίθηκε το Περού.

Βραζιλία – Χιλή 1 – 0

Με ήρωα τον Πακετά που χρειάστηκε μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς για να σκοράρει, προκρίθηκε η Βραζιλία εις βάρος της Χιλής. Η «σελεσάο» ξεκίνησε το παιχνίδι καλύτερα και ήλεγχε τον αγώνα, ενώ κατάφερε να βρει γκολ με τον Πακετά στις αρχές το δευτέρου ημιχρόνου. Όλα όμως άλλαξαν στο 48ο λεπτό και την κόκκινη του Ζεσούς ύστερα από ένα «δολοφονικό» μαρκάρισμα. Από εκείνο το σημείο και μετά τα ηνία πήρε η Χιλή, η οποία πίεσε σε όλο το γήπεδο ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν το κατάφερε  και έτσι το εισιτήριο για την επόμενη φάση το πήρε η Βραζιλία, η οποία θα αντιμετωπίσει το Περού.