Λιλ - Παρί Σεν Ζερμέν 1-5: «Πάρτι» για τους Παριζιάνους - Ξεπέρασε τον Πελέ σε γκολ ο Μέσι

Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε την κάτοχο του τίτλου Λιλ μέσα στο σπίτι της με 5-1 στο μεγάλο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε την κάτοχο του τίτλου Λιλ μέσα στο σπίτι της με 5-1 στο μεγάλο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Ligue 1. Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε τόσο ο Ντανίλο, που σημείωσε δύο τέρματα, όσο και ο Μέσι που είχε ένα γκολ και μία ασίστ.

Οι Παρίζιάνοι έκανε ένα αρκετά καλο πρώτο 45 βάζοντας από τότε γέρες βάσεις για τη νίκη. Ο Ντανίλο άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, με τον Μπότμαν να ισοφαρίζει για την Λιλ στο 28′. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κιμπεμπέ σκόραρε κι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Λιονέλ Μέσι έβαλε κι εκείνος τη δική του πινελιά στο 38′ κάνοντας το 1-3. Μ’ αυτό το γκολ ο Αργεντινός έφτασε τα 758 τέρματα και ξεπεράσε τον Πελέ, έχοντας μπροστά του μόνο τους Μπίστσαν και Ρονάλντο. Να σημειωθεί πως πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, ο Ντι Μαρία αποχώρησε ως τραυματίας, με τον Ντράξλερ να περνάει στην θέση του.

Ντανίλο και Εμπαπέ μετέτρεψαν την επικράτηση της Παρί Σεν Ζερμέν σε θρίαμβο

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο μπήκε με σκοπό να πετύχει κι άλλα γκολ και να κάνει επίδειξη δύναμης. Ο Ντανίλο διεύρυνε το προβάδισμα της Παρί πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 51′ και ο Εμπαπέ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 67ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 1-5.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν που διατήρησε το +13 από την δεύτερη Μαρσέιγ. Αντίθετα, η Λιλ έφτασε στην δεύτερη σερί ήττας και παρέμεινε στην 11η θεση με 32 βαθμούς.

Λιλ (πρ. Ζοσελίν Γκουρβενέ): Γκρμπιτς, Φόντε, Μπότμαν, Τσελίκ, Γκούντμουντσον, Αντρέ, Ονανά, Γουεά (70′ Μπράνταριτς), Μπαμπά (86′ Ζέγκροβα), Ντέιβιντ, Μπεν Αρφά (70′ Γκόμες)

Παρί Σεν Ζερμέν (πρ. Μαουρίτσιο Ποκετίνο): Ντοναρούμα, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ (78′ Κέρερ), Χακίμι, Μέντες, Παρέδες (85′ Σίμονς), Ντανίλο, Βεράτι, Ντι Μαρία (45′ Ντράξλερ), Εμπαπέ, Μέσι