Αθλέτικ Μπιλμπάο - Εσπανιόλ 2-1: Νίκησε και κοιτάει… Ευρώπη

Τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Εσπανιόλ, κατάφερε να πανηγυρίσει στην έδρα της η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία με το τρίποντο που πήρε, έφτασε μια ανάσα από τις Βιγιαρεάλ και Σοσιεδάδ, κοιτάζοντας… επίμονα την Ευρώπη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Εσπανιόλ, η οποία κατάφερε να βρει γκολ από πολύ νωρίς και συγκεκριμένα από το 3ο λεπτό, με τον Βιχένα, παίρνοντας το προβάδισμα.

Η χαρά της όμως δεν κράτησε πολύ, αλλά μόλις 2 λεπτά, καθώς στο 5’ ο Σάνθετ, μετά από πάσα του Γκαρθία, έκανε το 1-1, επαναφέροντας άμεσα το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν έμειναν εκεί, καθώς 11 λεπτά αργότερα, ο Μαρτίνεθ έκανε το 2-1, πετυχαίνοντας το 3 γκολ της αναμέτρησης σε μόλις 11 λεπτά.

Παρά τα πολλά τέρματα από νωρίς, η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη. Οι δύο ομάδες έδειχναν να ρίχνουν ρυθμό και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, οι τελικές προσπάθειες δεν ερχόντουσαν.

Αυτό βοήθησε τη Μπιλμπάο η οποία άντεχε την πίεση αλλά δεν απειλούταν κιόλας, καταφέρνοντας να πάρει ένα σχετικά εύκολο τρίποντο, από τη στιγμή που γύρισε την αναμέτρηση.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-4-2): Σιμόν, Λεκουέ, Βιβιάν, Μαρτίνεθ, Μπαλενζιάγκα, Μπερενγιέρ, Ζαράγκα, Γκαρθία, Σεράνο, Σάνθετ, Γκαρθία

Εσπανιόλ (4-2-3-1): Λόπεθ, Χιλ, Γκόμεζ, Καμπρέρα, Πεδρόσα, Μορλάνες, Ντάρντερ, Μελέντο, Πουάδο, Βιχένα, Ντιμάτα