Φενέρμπαχτσε - Καϊσέρισπορ 0-1: Ο Τσιβελέκ ξέρανε την Φενέρ στο 90+4' και την έστειλε... σπίτι της

Φενέρμπαχτσε – Καϊσέρισπορ 0-1: Ο Τσιβελέκ ξέρανε την Φενέρ στο 90+4′ και την απέκλεισε από το Κύπελλο Τουρκίας

Η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Πέλκα υπέστη ήττα-σοκ από την Καϊσέρισπορ στους «16» του Κυπέλλου Τουρκίας με 1-0 χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Τσιβελέκ στο 90+4′ κι ενώ η ομάδα του αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τα «κίτρινα καναρίνια» είχαν καλύτερη εικόνα από τους φιλοξενούμενους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως δυσκολευόντουσαν να βγάλουν πολλές φάσεις, παρ’ ότι η Καϊσέρισπορ έπαιζε μ’ ένα παίκτη λιγότερο από το 45+3′ εξαιτίας της κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Ντεμιρόκ. Λίγον πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα πάει στην παράταση, ο Τσιβελέκ έδωσε τη λύση στις καθυστερήσεις με απευθείας εκτέλεση φάουλ που κόντραρε στο τείχος και ξεγέλασε τον Οζέρ καταλήγοντας στα δίχτυα του δίνοντας έτσι την πρόκριση στην Καϊσέρισπορ και αποκλείοντας από πολύ νωρίς την Φενέρμπαχτσε.

Ο Δημήτρης Πέλκας δεν ξεκίνησε το παιχνίδι, αλλά μπήκε στο ματς ως αλλαγή στο 50ο λεπτό στην θέση του Οζάν Τουφάν, που πρόσφατα επέστρεψε από τον δανεισμό του στην Γουότφορντ.

Φενέρμπαχτσε (πρ. Ισμαΐλ Καρτάλ): Οζέρ, Σάλαϊ, Κιμ, Καντιόγλου, Σανγκαρέ (66′ Ντιέγκο Ρόσι), Κρέσπο, Τουφάν (50′ Πέλκας), Γιαντάς, Οσαγί-Σάμουελ, Βαλένσια (66′ Ντουρσούν), Μπερίσα

Καϊσέρισπορ (πρ. Χικμέτ Καραμάν): Μπαγιαζίτ, Τσετίν, Ντεμιρόκ, Μπουλούτ, Κάρολ, Ακντάγκ (85′ Τσιβελέκ), Μπερτολάτσι (73′ Κεμέν), Παρμάκ (46′ Αταμά), Μπασάν, Κάρλος Μανέ (46′ Χοσεΐνι), Πεκτεμέκ (46′ Καρντόσο)