Μπέρνλι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1: «Μπλόκο» στο «Τερφ Μουρ» από τους σκληροτράχηλους «κλάρετς»

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπέρνλι και παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στο «Τερφ Μουρ», παρ’ ότι ήταν εκείνη που προηγήθηκε, σε παιχνίδι για την 24η αγωνιστική της Premier League.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκίνησε πολύ δυναμικά στον αγώνα με την Μπέρνλι και κατόρθωσε να προηγηθεί μόλις στο 12ο λεπτό με τον Βαράν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από επέμβαση του VAR ως οφσάιντ. Εφτά λεπτά μετά, οι «κόκκινοι διάβολοι» βρήκαν δίχτυα ξανά κι αυτή τη φορά το γκολ μέτρησε. Ο Πογκμπά πλάσαρε εύστοχα από το ύψος του πέναλτι για το 0-1 ολοκληρώντας την άρτια επιθετική προσπάθεια της ομάδας του.

Ο Γάλλος μέσος είχε να σκοράρει κάτι παραπάνω από ένα χρόνο για την ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ.

Η καθολική υπεροχή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πρώτο μέρος

Στο 32′ ο Πόουπ έκανε μία εξαιρετική επέμβαση στην εξ’ επαφής κεφαλιά του Καβάνι κρατώντας την Μπέρνλι μέσα στο παιχνίδι. Το πρώτο μέρος του αγώνα ολοκληρώθηκε με την Γιουνάιτεντ να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας αυτό το προβάδισμα του ενός γκολ, φτιάχνοντας περισσότερες από 12 τελικές, οι πέντε εκ των οποίων βρήκαν εστία και με την Μπέρνλι να μην έχει καταφέρει να απειλήσει ούτε μια φορά την περιοχή του Ντε Χέα. Καθολική υπεροχή από την ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ.

Ισοφάριση με το… καλημέρα και 1/1 για την Μπέρνλι

Στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου η Μπέρνλι κατόρθωσε να φτιάξει την πρώτη της ευκαιρία και χάρη στον Τζέι Ροντρίγκες να σκοράρει κιόλας φέρνοντας το παιχνίδια στα ίσα. Ο Άγγλος επιθετικός πήρε την μπάλα από την εξαιρετική κάθετη πάσα του Βέγκχορστ, μπήκε στην περιοχή, πλησίασε τον Ντε Χέα και τελείωσε τη φάση υποδειγματικά για το 1-1.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που σημείωσε παίκτης της Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ» απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά από 658 αγωνιστκά λεπτά, ήτοι 7,3 αγώνες (!!).

Οι «Κλάρετς» δεν έμειναν μόνο στην ισοφάριση κι έδωσαν μία συνέχεια στο καλό τους ξεκίνημα δημιουργώντας κι άλλες φάσεις και απειλώντας την εστία του Ντε Χέα. Όσο περνούσε η ώρα όμως κι αφού η ομάδα του Σον Ντάις δεν μπόρεσε να κάνει γκολ κάποια από τις ευκαιρίες που δημιούργησε μετά την ισοφάριση, η Γιουνάιτεντ και με την βοήθεια των αλλαγών του Ράνγκνικ, άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να κυριαρχεί κλείνοντας την Μπέρνλι στην περιοχή της.

Όμως, η ομάδα του Ράλφ Ράνγκνικ όχι μόνο δεν μπόρεσε να βρει το δεύτερο τέρμα που θα της έδινε τη νίκη, αλλά ούτε καν να πολιορκίσει την Μπέρνλι στα τελευταία λεπτά μένοντας σε μία σχετικά φλύαρη κατοχή. Το 1-1 παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος με τους «κόκκινους διαβόλους» να βγαίνουν έτσι εκτός τετράδας μετά και την νίκη της Γουέστ Χαμ και τους «κλάρετς» να παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Μπέρνλι (πρ. Σον Ντάις): Πόουπ, Ταρκόφσκι, Μι, Ρόμπερτς, Πίτερς, Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, ΜακΝέιλ, Κορνέ (69′ Λένον), Ροντρίγκες (89′ Μπαρνς), Βέγκχορστ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (πρ. Ραλφ Ράνγκνικ): Ντε Χέα, Βαράν, Μαγκουάιρ, Νταλότ, Σο, Πογκμπά, ΜακΤόμινεϊ (81′ Λίνγκαρντ), Ράσφορντ (85′ Ελάνγκα), Σάντσο, Φερνάντες, Καβάνι (68′ Κριστιάνο Ρονάλντο)