Χανιά - Αστέρας Βλαχιώτη 3-1: Επίδειξη δύναμης από τους Χανιώτες

Χανιά – Αστέρας Βλαχιώτη 3-1: Μπορεί η ομάδα των Χανιών να βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο έκανε επίδειξη δύναμης στον Αστέρα Βλαχιώτη κερδίζοντας με 3-1, στο πλαίσιο της 12ης εξ’ αναβολής αγωνιστικής της Super League 2 για τον Νότιο Όμιλο…

Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου υπέστησαν ένα σοκ, με την έναρξη του αγώνα, καθώς είδαν τον την ομάδα του Αστέρα Βλαχιώτη να ξεκινάει με γκολ από τα αποδυτήρια. Μόλις στο 2′, η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου, με σουτ του Άντο πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι. Βέβαια, αυτό δεν διήρκησε για πολλά λεπτά καθώς οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα την απάντηση με τον Τσαμούρη δέκα λεπτά αργότερα.

Οι Χανιώτες, ξεπερνώντας εύκολα το σοκ των πρώτων λεπτών με την γρήγορη ισοφάρισή τους, βγήκαν εκ νέου μπροστά ψάχνοντας το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα. Τα κατάφεραν δύο φορές, με τον Μπαΐροβιτς, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 23ο και 32ο λεπτό.

Το 3-1 ήταν το σκορ της ανάπαυλας, αλλά και το τελικό σκορ του αγώνα. Η ομάδα των Χανίων έχοντας αποκτήσει ένα αρκετά καλό προβάδισμα, έκανε διατήρηση ψάχνοντας παράλληλα να πετύχει και ένα τέταρτο τέρμα. Ο Αστέρας Βλαχιώτη δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση.

Με αυτή τη νίκη τα Χανιά ανεβαίνουν στην 7η θέση με 24 βαθμούς και ένα παιχνίδι παραπάνω από τον 8ο Εργοτέλη, ενώ ο Αστέρας Βλαχιώτη παραμένει στην πρότελευταία θέση του πρωταθλήματος με 10 βαθμούς.

Σημειώνεται πως ο αγώνας ξεκίνησε με επτά λεπτά καθυστέρηση, καθώς ο διαιτητής του αγώνα δεν ξεκίναγε το παιχνίδι, ελέω απουσίας ασθενοφόρου έξω από τον αγωνιστικό χώρο.

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι (78′ Βάρκας), Ζιούλης, Τσαμούρης (27′ Πατάπης), Κογιέτε, Μασούρας (78′ Κάρλος), Παναγιωτούδης, Βασιλόγιαννης, Παράνο (78′ Παντεκίδης), Μπαΐροβιτς (60′ Τριανταφυλλάκος), Κόλλας.

Αστέρας Βλαχιώτη (Βελιτζέλος): Ιωαννίδης, Αναστασόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Άλβαρεζ (46′ Ρόδης), Φουρλάνος, Μαϊσουράντζε, Άντο (62′ Παπούλης), Ζαΐμι (73′ Τασιούλης), Φλένσμουργκ, Πολ (62′ Αμπάνγκουα), Σιντορένκο (46′ Τσίπρας).