Super League 2: Ηττα - «σοκ» για Καλλιθέα - Μείωσε από την κορυφή η Καλαμάτα

Super League 2: Μεγάλη νίκη κόντρα στην Καλλιθέα πήρε η Επισκοπή, με την Καλαμάτα να το εκμεταλλεύεται και με νίκη κόντρα στην Ρόδο να μειώνει τη διαφορά από την κορυφή, στην οποία βρίσκεται ο Λεβαδειακός που στραβοπάτησε κόντρα στην Κηφισιά. Για το Βόρειο Όμιλο ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε τη νίκη απέναντι στα Τρίκαλα…

Καλλιθέα – Επισκοπή 0-2

Έξι λεπτά χρειάστηκε η Επισκοπή για να βάλει σε περιπέτειες την Καλλιθέα, στο Ελ Πάσο. Η ομάδα του Ρεθύμνου πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη, με σκορ 2-0, κόντρα στην Καλλιθέα.

Οι Κρητικοί παίζοντας πολύ καλή άμυνα, στο πρώτο μέρος όταν οι παίκτες της Καλλιθέας έψαχναν το γκολ για να πάρουν, βρήκαν στην ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο να… χτυπήσουν τα αδύνατα σημεία των γηπεδούχων και να βρουν δύο φορές τα δίχτυα με τους Σταθόπουλο στο 54′ και Πέτρου στο 63′.

Η ήττα αυτή διατήρησε στη δεύτερη θέση την Καλλιθέα, με 32 βαθμούς και δύο αγωνιστικές λιγότερες από τον πρώτο Λεβαδιακό. Το «τρίποντο» της Επισκοπής φέρνει τους Ρεθυμνιώτες στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, με 19 βαθμούς.

Λεβαδειακός – Κηφισιά 1-1

Την ήττα της Καλλιθέας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Λεβαδειακός και να διευρύνει την βαθμολογική διαφορά μεταξύ τους.

Η ομάδα της Λιβαδειάς, αν και κατάφερε μέσα σε 68 δευτερόλεπτα να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Χάμοντ, δεν μπόρεσε να κρατήσει ή να αυξήσει το υπέρ τη προβάδισμα. Η Κηφισιά, δύο λεπτά από τη συμπλήρωση της μίας ώρας αγώνα, βγήκε ωραία στην κόντρα με τον Τετέι να πλασάρει και να ισοφαρίζει, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 1-1.

Η ισοπαλία αυτή, αναμφίβολα, κοστίζει στο Λεβαδειακό, καθώς έχοντας δύο αγωνιστικές παραπάνω δεν εκμεταλλεύτηκε τη «γκέλα» της Καλλιθέας, ώστε να αυξήσει της βαθμολογική τους διαφορά.

Καλαμάτα – Ρόδος 3-1

Τις «γκέλες» Λεβαδειακού και Καλλιθέας εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο η Καλαμάτα, η οποία με τη νίκη της κόντρα στη Ρόδο, μείωσε στο -2 από την κορυφή.

Η ομάδα της Πελοποννήσου επικράτησε άνετα με 3-1 της Ρόδου. Με πρωταγωνιστή το Λουκίνα, πήραν δύο φορές το προβάδισμα, αρχικά στο 21′ και αργότερα στο 38‘ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ίδιου, μετά την ισοφάριση της Ρόδου, στο 32′ με αυτογκόλ του Αναστόπουλου.

Τη νίκη «κλείδωσε» ο Άλβες στο 68ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 3-1.

Τρίκαλα – Ολυμπιακός Βόλου 1-2

Για το Βόρειο Όμιλο, ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε πολύ σημαντική νίκη κόντρα στα Τρίκαλα. Οι Βολιώτες με τέρματα των Ντιαμπί και Ξύδα, πήραν πολύτιμο «τρίποντο» και τώρα βρίσκονται σε τριπλή ισοβαθμία με Πανσερραϊκό και Απόλλωνα Λάρισας στους 13 βαθμούς.

Η μόνη αντίδραση των Τρικάλων, κόντρα στους Βολιώτες ήταν στο 30′, ισοφαρίζοντας στην αναμέτρηση, ωστόσο βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ, χάνοντας με 2-1.