Τότεναμ - Σαουθάμπτον 2-3: Η Σαουθάμπτον σόκαρε την ομάδα του Κόντε

Τότεναμ – Σαουθάμπτον 2-3: Η Τότεναμ αν και προηγήθηκε δις κόντρα στην Σαουθάμπτον τελικά κατάφερε να ηττηθεί με 3-2 από τους εξαιρετικούς «Αγίους» που γύρισαν δύο φορές το ματς.

Η ομάδα του Κόντε έδειχνε να κρατά το ματς στα χέρια της, όμως δύο μόλις λεπτά δίχως συγκέντρωση για τους αμυντικούς της την πλήγωσαν και έχασε πολύτιμο έδαφος στην «μάχη» της τετράδας.

Τυχερή η Τότεναμ – Φανταστική η Σαουθάμπτον

Η Τότεναμ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς και έφτανε με ευκολάι στην αντίπαλη περιοχή της Σαουθάμπτον. H oμάδα του Αντόνιο Κόντε μάλιστα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 18′, όταν από το γύρισμα του Χόιμπιεργκ στην περιοχή, ο Μπέντναρεκ στην προσπάθειά του να κόψει την μπάλα την έσπρωξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Από εκεί και πέρα όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έφεραν ένα καταιγισμό ευκαιριών μπροστά από την εστία του Ούγκο Γιορίς. Έτσι οι «άγιοι» έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, όταν από τις κόντρες και τα λάθη στην περιοχή της Τότεναμ, ο Μπρόγια εκτέλεσε τον τερματοφύλακα των «σπιρουνιών» με πλασέ εντός περιοχής για το 1-1 στο 23′.

Η Σαουθάμπτον συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και έκλεισε την Τότεναμ στην περιοχή της, με την μία ευκαιρία να διαδέχεται την άλλη, το γκολ όμως να μην έρχεται.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος, η Τότεναμ ήταν αυτή που πήρε τα ηνία και κυνήγησε το γκολ. Στο 50′ ο Κέιν έχασε μοναδική ευακιρία να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, όταν η κεφαλιά που έπιασε πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Φόρστερ.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή της και έβγαινε συχνά πυκνά στην αντεπίθεση και στο 70′ βρήκε το γκολ. Ο Μόουρα κινήθηκε από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη πάσα στην περιοχή με στόχο τον  Σον και ο Νοτιοκορεάτης με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-1 στο 70′.

Ολική ανατροπή με δύο γκολ σε δύο λεπτά

Η Σαουθάμπτον όμως δεν το έβαλε κάτω και δέκα λεπτά μετά έφερε ξανά το ματς στα ίσια. Αρχικά ο Ταρίκ Ελιονούσι ισοφάρισε στο 80′ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γουόρντ Πράους, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Χάσενχουτλ έκανε την ολική ανατροπή.

Ο Πράουζ έκανε ξανά σέντρα μαχαιρία στην περιοχή και ο Τσε Άνταμς που είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή έκανε το 3-2 για την ομάδα του.

Στα τελευτάια λεπτά η Τότεναμ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η ψυχολογία της ήταν στα τάρταρα, με την Σαουθάμπτον να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη.

Τότεναμ: Γιορίς, Σάντσεθ, Ρομέρο, Ντέιβις, Ρεγκιλόν(83′ Μπέργκβαϊν), Έμερσον, Γουίνκς, Χόιμπιεργκ(60′ Μπεντανκούρ), Μόουρα(76′ Κουλουσέφσκι), Σον, Κέιν

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Μπέντναρεκ, Σαλισού, Περόντ, Γουόκερ Πίτερς, Άρμστρονγκ, Γουόρντ Πράους, Ρομέου, Ελιονούσι, Άνταμς, Μπρόγια