The Karpet Show: Κι όποιος αντέξει...

The Karpet Show: Ο Αντώνης Καρπετόπουλος για Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και κύπελλο

Τα τρία ματς του κυπέλλου Ελλάδας θα ήταν ολότελα διαφορετικά και το ξέραμε όλοι. Ωστόσο χρειαζόταν μαγική σφαίρα για να προβλέψει κάποιος ότι ο Ολυμπιακός θα αποκλείσει τον Παναιτωλικό στην παράταση ενώ αν κάποιος έλεγε ότι ο ΠΑΟΚ θα προκριθεί με νίκη ενώ έχανε στο 93΄με 1-0, θα τον έλεγαν τρελό. Το μόνο ματς που εξελίχτηκε όπως σε γενικές γραμμές ήταν λογικό να περιμένει κανείς ήταν αυτό του ΠΑΟ που κέρδισε με 1-0. Αλλά έπαιζε με την Αναγέννηση Καρδίτσας στην οποία στο πρώτο ματς είχε βάλει τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο.

Αληθινή ένεση ηθικού

Νίκες σαν αυτή που πέτυχε ο ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ (προσοχή μιλάω για τη νίκη κι όχι για την πρόκριση…) είναι σημάδια πως η σεζόν για μια ομάδα μπορεί να είναι ιστορική: δυναμώνουν πραγματικά το ηθικό και δημιουργούν σε μια ομάδα την αίσθηση πως δεν έχει τίποτα να φοβηθεί – ούτε καν τον κακό εαυτό της. Ο ΠΑΟΚ είδε δυο φορές τους διαιτητές να τον γλυτώνουν από γκολ μετά από διαβούλευση με το VAR κι ενώ οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγύριζαν: ειδικά στην πρώτη φάση, στο γκολ που ακυρώθηκε για οφσάιντ του Μίτογλου, το μόνο που μοιάζει ακάλυπτο είναι τα κορδόνια του αμυντικού της ΑΕΚ. Παρόλα αυτά η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου βρέθηκε τελικά πίσω στο σκορ καθώς δέχτηκε ένα γκολ από τον Σιμόες στο 82΄. Η ΑΕΚ που το βρήκε χωρίς να πιέζει πολύ, αλλά δείχνοντας πρώτα από όλα καθαρό μυαλό στη φάση της άμυνας, το κράτησε για δέκα λεπτά τουλάχιστον χωρίς να κινδυνέψει: άλλωστε το μόνο που είχε αφήσει στον ΠΑΟΚ στα 90 λεπτά ήταν ένα σουτ φάουλ του Κούτριτς που έβγαλε ο Τσιντώτας στο 66΄. Κι όμως στην πίεση που άσκησε στο τέλος ο ΠΑΟΚ, με μπροστάρη τον Μίτριτσα που μπήκε στο γήπεδο για να τρέξει με την μπάλα στα πόδια – να κάνει δηλαδή κάτι που χθες δεν έκανε κανένας παίκτης του ΠΑΟΚ – η ΑΕΚ λύγισε.