Λίβερπουλ - Λέστερ 2-0: Ο Ζότα την κρατάει σε επαφή με τη Σίτι

Λίβερπουλ – Λέστερ 2-0: Σημαντική νίκη πήρε η Λίβερπουλ κόντρα στη Λέστερ, με σκορ 2-0, διατηρώντας την επαφή της με την πρωτοπόρο Σίτι, όντας στο -9 και με αγώνα λιγότερο…

Από την αρχή η αναμέτρηση στο Άνφιλντ έμοιαζε με μονόλογο με τη Λίβερπουλ στην επίθεση και τη Λέστερ στην άμυνα. Βέβαια, η πρώτη ομάδα που απείλησε σοβαρά ήταν η φιλοξενούμενη, με τον Άλισον να αποκρούει το σουτ του Μάντισον, μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν και η πιο κλασική ευκαιρία των «αλεπούδων», με τους «reds» να παίρνουν την μπαγκέτα για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πίεσε, δημιουργώντας τακτικά απειλές για την εστία του Σμάιχελ, ο οποίος στεκόταν σταθερός κάτω από τα γκολποστ, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του. Ωστόσο, μία αδράνεια στην άμυνα ήταν αρκετή για να προδώσει το Δανό τερματοφύλακα.

Η Λίβερπουλ στο 34ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, πήρε το προβάδισμα με το Ζότα, με τον Πορτογάλο να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα της Λέστερ, μετά την κεφαλιά του Φαν Ντάικ, την οποία αρχικά απέκρουσε ο Σμάιχελ. Το 1-0 ήταν το σκορ της ανάπαυλας στο Άνφιλντ.

Η επανάληψη δεν διέφερε καθόλου από το πρώτο ημίχρονο, με τη Λίβερπουλ να ψάχνει το δεύτερο τέρμα, το οποίο θα της «κλείδωνε» τη νίκη και τη Λέστερ να παραμένει στο… καβούκι της. Οι επιθέσεις ήταν πολλές από την ομάδα του Κλοπ, ωστόσο καμία δεν έβρισκε στόχο, καθώς είτε σταματούσαν στα σώματα της άμυνα, είτε έβρισκαν απέναντί τους τον πολύ καλό Σμάιχελ

Το γκολ της νίκης εν τέλει ήρθε, λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών της αναμέτρησης. Και πάλι ο Ζότα ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας έτσι τη νίκη (2-0) και το τρίποντο στη Λίβερπουλ.

Πλέον, με αυτή τη νίκη η Λίβερπουλ μειώνει στο -9 από τη πρωτοπόρο Σίτι, έχοντας μάλιστα και έναν αγώνα λιγότερο από τους «πολίτες».

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Λίβερπουλ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Τιάγκο, Φαμπίνιο, Τζόουνς (59′ Έλιοτ), Ντίαζ (90′ Μιναμίνο), Φιρμίνο (60′ Σαλάχ), Ντιόγκο Ζότα

Λέστερ: Σμάιχελ, Εντιντί, Αμαρτέι, Τζάστιν, Τόμας, Σουμαρέ (60′ Τίλεμανς), Ντούισμπουρι, Λούκμαν (79′ Μπαρνς), Μάντισον, Ολμπράιτον, Ντάκα (60′ Ιχεανάτσο)