Γιουβέντους - Σασουόλο 2-1: Η λύτρωση ήρθε με αυτογκόλ στο 88'

Γιουβέντους – Σασουόλο 2-1: Η Γιουβέντους δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα στην Σασουόλο, η οποία δεν ήταν τόσο τυχερή, καθώς ο αμυντικός της, Ρουάν Τρεσόλντι, σημείωσε αυτογκόλ στο 88ο λεπτό και οδήγησε την ομάδα του στην ήττα και στον αποκλεισμό.

Μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πάουλο Ντιμπάλα άνοιξε νωρίς το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, ο οποίος βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή και σούταρε την μπάλα για να βρεθεί στα δίχτυα του Πεγκόλο.

Ωστόσο, η Σασουόλο δεν τα παράτησε και κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Τραορέ στο 24ο λεπτό. Μέχρι το τέλος του πρώτου 45λέπτου δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Ο Ρουάν… μίλησε στο τέλος

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η εικόνα δεν άλλαξε, με την Γιουβέντους να έχει την πρωτοβουλία στον αγωνιστικό χώρο και να πιέζουν σημαντικά την Σασουόλο, έτσι ώστε να βρουν ένα γκολ για να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του Coppa Italia.

Η πίεση της Γιουβέντους απέδωσε καρπούς τελικά στο 88ο λεπτό, όταν ο αμυντικός των φιλοξενούμενων, Ρουάν Τρεσόλντι, έκανε «τσαφ» και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, η Σασουόλο δεν κατάφερε να βρει για δεύτερη φορά την ισοφάριση και έτσι γνώρισε την ήττα από την Γιουβέντους με 2-1.

Οι ενδεκάδες

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Περίν, Ντε Σίλιο (61′ Μοράτα), Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Άλεξ Σάντρο, Ζακάρια (61′ Λοκατέλι), Αρτούρ (70′ Ραμπιό), Κουαρδάδο, Ντιμπάλα, ΜακΚένι, Βλάχοβιτς (90′ Κάιο Ζόρζε)

Σασουόλο (Ντιονίσι): Πεγκόλο, Κυριακόπουλος, Φεράρι, Αϊχάν (46′ Μουλντούρ), Τρεσόλντι, Λόπεζ ( 90′ Κέιδε), Χαρούι (74′ Φρατέσι), Τραορέ (59′ Ματέους Ενρίκε), Ρασπαντόρι, Μπεράρντι (59′ Ντεφρέλ), Σκαμάκα