Νόριτς - Μάντσεστερ Σίτι 0-4: «Διπλό» στο ρελαντί πριν το Champions League

Νόριτς – Μάντσεστερ Σίτι 0-4: «Διπλό» στο ρελαντί πριν το Champions League πήρε η Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην Νόριτς, με σκορ 4-0, για την 25η αγωνιστική της Premier League…

Με χατ-τρικ του Στέρλινγκ και ένα του Φόντεν, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε μία εύκολη νίκη (4-0) στην έδρα της Νόριτς, πριν την επιστροφή της στα ευρωπαϊκά… σαλόνια, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Σπόρτινγκ Λισαβώνας για τη φάση των «16» του Uefa Champions League.

Πριν καν ξεκινήσει η αναμέτρηση στο Carow Road, η Μάντσεστερ Σίτι γνώριζε πως χρειάζεται τη νίκη όσο πιο άκοπα γίνεται, ενόψει ταξιδιού στη Λισαβώνα για το μεσοβδόμαδο παιχνίδι του Uefa Champions League. Γι’ αυτό το λόγο οι «πολίτες» μπήκαν από το πρώτο λεπτό για να «καθαρίσουν» όσο πιο γρήγορα γίνεται την υπόθεση νίκη.

Στο 5ο λεπτό, οι παίκτες του Γκουαρντιόλα έφτασαν πολύ κοντά στο προβάδισμα, με το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα να σταματάει στο δοκάρι και να καταλήγει στην αγκαλιά του Γκαν. Βέβαια, λίγα λεπτά αργότερα, η πρωταθλήτρια Αγγλίας κινδύνεψε να μείνει πίσω στο σκορ, στο 18′ όταν η κεφαλιά του Χάνλεϊ βρήκε στη ρίζα της αριστερής δοκού του Έντερσον.

Το γκολ για τη Μάντσεστερ Σίτι ήρθε ένα λεπτό, μετά τη συμπλήρωση του μισαώρου στο Carrow Road, όταν ο Ραχίμ Στέρλινγκ με εκπληκτικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, προσθέτοντας ένα τέρμα στις πολλές ευκαιρίες του πρώτου 45λεπτου.

Το 1-0 ήταν το σκορ της ανάπαυλας, το οποίο όμως δεν άφηνε πολλά περιθώρια χαλάρωσης για τους παίκτες του Γκουαρντιόλα. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Φόντεν στο 48′, διπλασιάζοντας τα τέρματά τους.

Από εκεί και πέρα, τα «καναρίνια» φάνηκε πως αποδέχτηκαν την ήττα με το παιχνίδι να περνάει κυριολεκτικά και μεταφορικά από τα πόδια των παικτών της Σίτι. Μάλιστα, στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι «πολίτες» πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση τους.

Σκόρερ και των δύο τερμάτων ο Ραχίμ Στέρλινγκ, ο οποίος αρχικά στο 70′ και στη συνέχεια στο 90′ πραγματοποίησε το χατ-τρικ του, διαμορφώνοντας και το τελικό 4-0.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Νόριτς: Γκαν, Χάνλεϊ, Γκίμπσον, Γουίλιαμς, Άαρονς (63′ Μπάιραμς), ΜακΛιν, Λις Μέλου (63′ Νόρμαν), Γκίλμουρ, Ράσιτσα, Σάρτζεντ (87′ Ντόουελ), Πούκι

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ντίας, Άκε, Γουόκερ, Ζιντσένκο, Γκουντογκάν, Φερναντίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα (75′ ΜάκΑτι), Μαχρέζ (84′ Καΐκι), Φόντεν (Ντέλαπ 82′), Στέρλινγκ