Παναθηναϊκός Β' - Κηφισιά 1-0: Ο Αθανασακόπουλος έφερε το «τριφύλλι» ξανά στον δρόμο των... επιτυχιών

Παναθηναϊκός Β’ – Κηφισιά 1-0: Ο Αθανασακόπουλος έφερε το «τριφύλλι» ξανά στον δρόμο των… επιτυχιών μετά από τέσσερα ματς.

Ο Παναθηναϊκός Β’ επέστρεψε ξανά στις νίκες μετά από τέσσερα παιχνίδια επικρατώντας εντός έδρας με 1-0 της Κηφισιάς χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Αθανασακόπουλος οδηγώντας την ομάδα των βορείων προαστίων στην πρώτη της ήττα μετά από πέντε αγώνες.

Το πρώτο μέρος του αγώνα ήταν πολύ κακό από πλευράς θεάματος. Δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου φάσεις και από τις δύο πλευρές. Ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, ωστόσο δεν μπορούσε να μετουσιάσει αυτή την κυριαρχιά σε γκολ με αποτέλεσμα να είναι απλά φλύαρος. Η Κηφισιά άφηνε την μπάλα στους «πράσινους» και τους έδινε μέτρα στο γήπεδο προκειμένου να ανέβουν και να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους, που θα άφηναν, ωστόσο το καλό τρανζίσιον του «τριφυλλιού», δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο. Κάπως έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Αθανασακόπουλος έδωσε ξανά τη λύση για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πιο ζωντανός στο δεύτερο μέρος, ωστόσο στο ξεκίνημα παρουσίαζει την ίδια δυσκολία στην δημιουργία. Η λύση για τους «πράσινους» ήρθε στο 68ο λεπτό, όταν ο Καρβούνης έδωσε την κάθετη πάσα στον Αθανασακόπουλο, εκείνος μπήκε στην περιοχή και μετέτρεψε σε γκολ την πρώτη σημαντική στιγμή του «τριφυλλιού» κάνοντας το 1-0.

Ο Τσιριγώτης δεν μπόρεσε να «κλειδώσει» το ματς

Η Κηφισιά παρ’ ότι έμεινε πίσω στο σκορ, δεν μπόρερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και να πιέσει τον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να διατηρήσουν άνετα αυτό το μικρό προβάδισμα του ενός γκολ που είχανε μέχρι το τέλος του αγώνα. Μάλιστα, ήταν εκείνοι που μετά το πρώτο γκολ που σημείωσαν, έφτιαξαν τις πιο σημαντικές στιγμές μέχρι το τέλος του αγώνα με τον Τσιριγώτη, πρώτα με το άστοχο τετ α τετ του στο 80ο λεπτό κι έπειτα με την κοντινή προβολή του, που απόκρουσε εξ’ επαφής ο Αναγωνστόπουλος. Κάπως έτσι το «τριφύλλι» κατόρθωσε να πάρει επιτέλους μία νίκη μετά από τέσσερις συνεχόμενες ανεπιτυχείς προσπάθειες.

Μ’ αυτό το τρίποντο ο Παναθηναϊκός Β’ ανέβηκε στην 9η θέση με 21 βαθμούς ξεπερνώντας τους ΟΦ Ιεράπετρας και Επισκοπή έχοντας βέβαια δύο παιχνίδια παραπάνω. Η Κηφισιά παρέμεινε στην 6η θέση με 26 βαθμούς.

Παναθηναϊκός Β (Χαβιέρ Βάθκεθ): Ξενόπουλος, Θεοχάρης, Αθανασακόπουλος, Αντωνίου, Κρυπαράκος (90′ Καραμπάς), Τουρκοχωρίτης (46′ Σερπέζης), Ρόμπι, Καρβούνης (78′ Αλμπάνης), Μαραθωνίτης (71′ Τσιριγώτης), Μαρτίνης, Ηλιάδης.

Κηφισιά (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Να’α (80′ Παυλάκης), Σωτηράκος, Τετέι, Καλλέργης, Παπασάββας (71′ Γιαννιτσάνης), Ντοριβάλ, Μουστάκης (80′ Τόλιος), Ρικάρντο Βαζ (53′ Οικονομίδης), Κουϊρουκίδης (71′ Φερνάντες), Μκρτσιάν.