Απόλλων Σμύρνης - Παναιτωλικός 0-0: Ό,τι και να κάνει δεν το... σώζει ο Απόλλων

Απόλλων Σμύρνης – Παναιτωλικός 0-0: Ο Απόλλων Σμύρνης δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να γευτεί την χαρά της νίκης απέναντι στον Παναιτωλικό και έμεινε στο 0-0 στην Ριζούπολη, με τα δοκάρια και τον Ανέστη να του στερούν τους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα αν και έχασε αρκετές ευκαιρίες δεν κατάφερε να βρει το γκολ για ένατο συνεχόμενο παιχνίδι και βλέπει το φάσμα του υποβιβασμού να πλησιάζει.

Δοκάρι ο Σίγκνιεβιτς – Μοναδικές ευκαιρίες για Ντίαζ

Ένα ημίχρονο με ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή και κακό θέαμα. Παρόλα αυτά όμως οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους για να ανοίξουν το σκορ και να κάνουν τη ζημιά.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τον Απόλλωνα στο 19′, όταν από την σέντρα του Ντεντάκη ο Σίγκνιεβιτς έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη.

Ο Παναιτωλικός έκανε αισθητή την παρουσία του για πρώτη φορά στο 41′, όταν από την σέντρα του Αντούνες στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντίας βρέθηκε ολομόναχος, με το πλασέ του αρχηγού της ομάδας του Αγρινίου να μην είναι καλό και να περνά λίγο άουτ.

Ο Παναιτωλικός απείλησε ξανά λίγο πριν το ημίχρονο, όταν από την εξαιρετική ενέργεια του Νταγκό που άδειασε σε δύο χρόνους τον Ντεντάκη και το γύρισμα στην περιοχή, ο Ντίας βρέθηκε ξανά σε πλεονεκτική θέση στην καρδιά της μικρής περιοχής, με το τελείωμά του όμως να μην είναι καλό και να απομακρύνεται από τον Βιτλή, πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Ορεξάτος στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα στο δεύτερο μέρος και έχασαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Νταγκό. Ο Ιβοριανός έκανε ότι ήθελε την άμυνα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» δημιουργώντας συνεχώς προβλήματα, με τον Βέρχουλστ να δηλώνει παρών σε δύο περιπτώσεις.

Πολύ καλή στιγμή σπατάλησε στο 52΄ο Καρέλης, όταν από το γύρισμα του Ντάγκο, ο Έλληνας επιθετικός έκανε το σουτ, με την μπάλα να σταματά στα σώματα.

Ο Απόλλωνας όμως άρχισε να ανεβάζει στροφές από το 60′ και μετά και μάλιστα θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ με τον Τσιλούλη που όμως δεν είχε καλή ισορροπία γιανα τελειώσει καλά την φάση. Στο 65′, ο Μαρτίνεζ διπλασίασε τα δοκάρια για την Ελαφρά Ταξιαρχία, με τον Ανέστη μάλιστα να ακουμπά με τα ακροδάχτυλα την μπάλα.

Στο 77 ο Τσιλούλης βγήκε απέναντι από τον Ανέστη και έκανε το πλασέ, με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να τον σταματά και να κρατά ανέπαφη την εστία του. Ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλων είχε ακόμη μία μεγάλη στιγμή, με την κεφαλιά του Ντάουντα να περνά άουτ.

Στα τελευταία λεπτά, ο Γιάννης Αναστασίου, έδεσε το μεσοαμυντικό κομμάτι της ομάδας του, βλέποντας πως ο Απόλλων είχε γίνει πιο επιθετικός. Τελικά η ομάδα του Φέστα δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του Παναιτωλικού, με το παιχνίδι να τελειώνει χωρίς σκορ και τον Απόλλωνα να βλέπει την κατηγορία να χάνεται.

Aπόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Βιτλής(46′ Μπαξεβανίδης), Σλίβκα, Ντομίνγκες, Παμλίδης(67′ Ντάουντα), Ρόγκνε, Μαρτίνεζ, Τσίμπσαχ(63′ Φάμπρι), Σίγκνεβιτς(83′ Iωαννίδης), Τσιλούλης(83′ Γιαννιώτας)

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αντούνες, Μεντόσα(85′ Λούι), Χουχουμής, Μάλης, Κορνέλιους, Καρέλης(85′ Βργκοτς), Λάρσον, Φλόρες, Νταγκό(64′ Βέργος), Ντίας