Eredivisie: Ο Σιόβας λύτρωσε την Φορτούνα Σιτάρντ - Αυτογκόλ ο Λάμπρου στην νίκη της Τσβόλε

Η Φορτούνα Σιτάρντ πήρε τεράστια νίκη στην έδρα της Χρόνινγκεν με 1-0 χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Δημήτρης Σιόβας ενώ η Τσβόλε επικράτησε με 4-3 στην έδρα της Καμπούρ, παρά το αυτογκόλ που σημείωσε ο Κώστας Λάμπρου.

Η ομάδα του Ατσούν Ιλιτζαλί έφτασε τις δύο σερί νίκες κερδίζοντας με 1-0 την Χρόνινγκεν εκτός έδρας. Το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Δημήτρης Σιόβας στο 82ο λεπτό, που ξεκίνησε το παιχνίδι αγωνιζόμενος στην τριάδα των στόπερ μαζί με τον Ανδρέα Σάμαρη.

Η Τσβόλε του Κώστα Λάμπρου επικράτησε με 4-3 στην έδρα της Καμπούρ, παρά το αυτογκόλ που σημείωσε ο Έλληνας τερματοφύλακας και ισοφάρισε προσωρινά σε 2-2 για τους γηπεδούχους. Ο Νταρφάλου άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 3ο λεπτό και ο Ντε Βίτ τρία λεπτά μετά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μαουλούν μείωσε σε 1-2 για την Καμπούρ με τον Λάμπρου να ισοφαρίζει με αυτογκόλ που σημείωσε. Ο Ρεντάν στο 56′ έδωσε ξανά προβάδισμα στην Τσβόλε και ο Φαν Πόλεν στο 66ο λεπτό έκανε τέσσερα τα τέρματα της Τσβόλε. Το τελικό 3-4 διαμόρφωσε ο Σαμπισά στο 78′.