Μπόχουμ - Μπάγερν Μονάχου 4-2: Πάρτι με γκολάρες και δώρο στην… Ντόρτμουντ

Μπόχουμ – Μπάγερν Μονάχου 4-2: Πάρτι με γκολάρες και δώρο στην… Ντόρτμουντ, από την Μπόχουμ που κατατρόπωσε της Μπάγερν Μονάχου.

Μια εκπληκτική Μπόχουμ, κατάφερε να επιστρέψει από το 0-1 και να… σκορπίσει τους πρωταθλητές Γερμανίας, τους οποίους και κέρδισε με 4-2, πετυχαίνοντας μερικά πανέμορφα γκολ κάνοντας δώρο στην δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία το μόνο που ήθελε, ήταν να προσθέσει ένα ακόμα τρίποντο στο σακούλι της και να ξεφύγει κι άλλο από τη δεύτερη Ντόρτμουντ και με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι τα πράγματα έδειχναν πολύ θετικά, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό, ο Πολωνός… κίλερ έκανε το 1-0, μετά από ασίστ του Κομάν.

Η συνέχεια όμως δεν πήγε όπως την περίμεναν οι Βαυαροί, καθώς οι γηπεδούχοι έβγαλαν προσωπικότητα και κατάφεραν μετά από μια καταπληκτική αντεπίθεση να ισοφαρίσουν σε 1-1, στο 14’ με τον Αντβί-Αντζέι μετά από πάσα του Χόλτμαν.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το 1-1 προσπάθησαν να πάρουν ξανά το προβάδισμα και παρ’ ότι είχαν την κατοχή μπάλας, δεν κατάφεραν να βρουν τη μεγάλη ευκαιρία για να απειλήσουν τον Έσερ.

Η Μπόχουμ από τη στιγμή που άντεξε στην πίεση, έφτασε στο σημείο να αντεπιτεθεί ξανά και το έκανε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς στο 38ο λεπτό ο Λοκάντια έκανε το 2-1 από την άσπρη βούλα δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν έμειναν εκεί, καθώς 2 λεπτά αργότερα ο Γκαμπόα με ένα πανέμορφο σουτ έκανε το 3-1, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ, με την Μπόχουμ να συνεχίζει δυνατά και να κλείνει ένα τρομακτικό 6λεπτο, με ένα ακόμη γκολ, το τρίτο σε αυτό το χρονικό σημείο με τον Χόλτμαν, να βάζει ένα ακόμα εκπληκτικό γκολ, κάνοντας το 4-1, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε διαφορετικά απ’ ότι τελείωσε το πρώτο, καθώς η Μπόχουμ έδειχνε να έχει μεγαλύτερη όρεξη να αμυνθεί και να κρατήσει το προβάδισμά της, παρά  να ψάξει και για 5ο ή 6ο γκολ.

Αυτό ήταν και κάτι το οποίο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί η Μπάγερν Μονάχου, η οποία ανέβασε τις γραμμές της, βγήκε μπροστά και άρχισε να βγάζει περισσότερες τελικές προσπάθειες, χωρίς όμως να μπορεί να βρει το γρήγορο γκολ που θα ήθελε για να μπει ξανά στη διεκδίκηση βαθμού ή βαθμών.

Παρότι τα λεπτά πέρναγαν οι Βαυαροί δεν το έβαλαν κάτω και στο 75ο λεπτό βρήκαν και δεύτερο γκολ και πάλει με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, με τον Πολωνό να δείχνει πως δεν έχει αποδεχθεί μια πιθανή ήττα. Ακόμα και μετά το 4-2 όμως, η Μπάγερν χρειάστηκε πάνω από 10 λεπτά για να βρει καλή ευκαιρία, για να αγχώσει τους γηπεδούχους.

Το τελευταίο σφύριγμα, έφερε τα έξαλα πανηγύρια στην μεριά των γηπεδούχων, οι οποίοι πέτυχαν μια σημαντική νίκη, η οποία τους κράτησε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Μπάγερν Μονάχου από την άλλη, με το στραβοπάτημα αυτό, έδωσε την ευκαιρία στη Ντόρτμουντ να την πλησιάσει, σε περίπτωση που κερδίσει την Ουνιόν Βερολίνου στην αυριανή τους αναμέτρηση.

Η Μπόχουμ με τα 4 γκολ της στο πρώτο μέρος, απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, έγινε η πρώτη ομάδα, μετά το 1975 και την Άιντραχτ, που σκοράρει 4 γκολ στο πρώτο μέρος απέναντι στους Βαυαρούς.

Μπόχουμ (4-3-3): Έσερ, Γκαμποά, Μπέλα-Κότσαπ, Λέιτς, Σοάρες, Οστερχάγκε, Λοσίγια, Ρεχμπεκάι, Άντβι-Αντζέι, Χόλτμαν, Λοκαντία

Μπάγερν Μονάχου (4-1-4-1): Ούλραιχ, Παβάρ, Ζίλε, Ουπαμεκανό, Ερντάντεζ, Κίμιχ, Γκνάμπρι, Μίλερ, Σανέ, Κόμαν, Λεβαντόφσκι