Βιγιαρεάλ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-0: Ο Ρούλι και το δοκάρι... κράτησαν στο μηδέν την «βασίλισσα»

Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-0: Ο εξαιρετικός Ρούλι κράτησε στο 0-0 την Βιγιαρεάλ με την Ρεάλ Μαδρίτης στο Μαδριγάλ για την 24η αγωνιστική της La Liga.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε απέναντί της μία εξαιρετική Βιγιαρεάλ και έμεινε στο 0-0 στο Μαδριγάλ, με τον Ρούλι να στερεί από την «βασίλισσα» τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η ομάδα του Αντσελότι έχασε ένα ημίχρονο, με τον Κουρτουά να την κρατά στο πρώτο μέρος με σημαντικές επεμβάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε με αιχμή του δόρατος τον Μπέιλ, όμως ο Αργεντινός τερματοφύλακας του «κίτρινου υποβρυχίου» ήταν κομβικός και χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του, με την Σεβίλλη πλέον να πλησιάζει στους τέσσερις τους πρωτοπόρους «μερένγκες».

Ο Κουρτουά και το δοκάρι κράτησε την Ρεάλ

Η Βιγιαρεάλ ήταν αυτή που επέβαλλε τον ρυθμό της από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με την Ρεάλ να ψάχνεται στον αγωνιστικό χώρο, δίχως να μπορεί να απιελήσει το «κίτρινο υποβρύχιο». Η ομάδα του Ουνάι Έμερι έφτανε με μεγάλη ευκολία στην περιοχή των «μερένγκες», με το δοκάρι να σώζει την «βασίλισσα» στο σουτ του Τανζούμα στο 18′.

Η Ρεάλ δεν μπορούσε να βρει ισορροπία, ενώ και στο επιθετικό κομμάτι έμοιαζε χαμένη, με τον Μπέιλ που επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα μετά από πέντε περίπου μήνες να είναι εξαφανισμένος στην κορυφή.

Η Βιγιαρεάλ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και λίγο αργότερα έχασε μία ακόμη μοναδική ευκαιρία, με τον Μορένο να πιάνει ένα δυνατό σουτ και τον Τιμπό Κουρτουά με μία εκπληκτική επέμβαση να σώζει την ομάδα του.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο μέρος

Η Ρεάλ μπήκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο μέρος σε σχέση με όλα όσα έδειξε στα πρώτα 45′. Η Βιγιαρεάλ προσπαθούσε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και έτσι η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έβρισκε ανοιχτούς χώρους στην κόντρα. Ο Μπέιλ ήταν αυτός που σπατάλησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων, όταν από την πάσα του Βινίσιους βρέθηκε στην περιοχή, έκανε την ντρίμπλα, με το σουτ του Ουαλού να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, αφού πρώτα ο Ρούλι είχε βρει την μπάλα.

Λίγο αργότερα, ο Ρούλι είπε «όχι» στο τετ-α-τετ του Βινίσιους Τζούνιορ, με τον Μπέιλ στο 64′ να χάνει και αυτός μοναδική ευκαιρία να δώσει προβάδισμα. Ο 32χρονος πλάσαρε εξ΄επαφής, με τον Αργεντινό να επεμβαίνει ξανά και να κρατά ανέπαφη την εστία του.

Στα τελευταία λεπτά αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν στις στιγμές τους, με τον Γιόβιτς στις καθυστερήσεις να χάνει μοναδική ευκαιρία να δώσει το φιλι της ζωής στην Ρεάλ, όμως το δοκάρι του στέρησε το γκολ, με την Σεβίλλη πλέον να πλησιάζει στους τέσσερις βαθμούς.

Βιγιαρεάλ: Ρούλι, Φόιθ, Αλμπιόλ, Τόρες, Αλφόνσο(75′ Εστουπινιάν), Μορένο, Παρέχο, Ιμπόρα(67′ Tριγκέρος), Λο Σέλσο(87′ Οριέ), Τσουκουέζε(74′ Πίνο), Ντανζούμα(67′ Ντιά)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Μιλιτάο, Αλάμπα, Βαλβέρδε(78′ Μόντριτς), Κρος, Κασεμίρο, Μπέιλ(75′ Γιόβιτς), Βινίσιους(82′ Αζάρ), Ασένσιο(78′ Ροδρίγκο)