ΠΑΟΚ Β' - Ολυμπιακός Β' 1-0: Πήρε εκδίκηση για την πρεμιέρα!

ΠΑΟΚ Β’ – Ολυμπιακός Β’ 1-0: Πήρε εκδίκηση για την πρεμιέρα! Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν στο γήπεδό τους για τη Super League 2

Τη νίκη με 1-0 πήρε ο ΠΑΟΚ Β’ απέναντι στον Ολυμπιακό Β’, εντός έδρας, για το ματς της 18ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Super League 2.

Με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την… εκδίκησή του για το ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, όταν ο Ολυμπιακός είχε νικήσει στο στάδιο της Καλλιθέας με 3-1. Στο ματς που έγινε στη Θεσσαλονίκη είχε αρκετή ένταση, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Τόσο μεταξύ των δύο πάγκων υπήρξε ένταση, όσο όμως και από τον κόσμο που έδωσε το «παρών» στο γήπεδο για να παρακολουθήσει το παιχνίδι. Τα πράγματα όμως δεν ξέφυγαν σε καμία περίπτωση και έτσι κύλησε ομαλά το ματς.

Μπλούζες στη μνήμη του Άλκη

Οι δύο ομάδες πριν την έναρξη της αναμέτρησης μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο φορώντας μπλούζες στη μνήμη του δολοφονημένου στη Θεσσαλονίκη, Άλκη Καμπανού.

Είχαν ευκαιρίες, έμειναν στο μηδέν

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σημειώσουν κάποιο γκολ, χωρίς όμως επιτυχία.

Στο 18′ ο Τσαούσης έκανε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ από την εστία του Καραργύρη. Δύο λεπτά μετά, ήταν η στιγμή του Μαρίνου να απειλήσει με ένα σουτ στην κίνηση από μακρινή απόσταση, αλλά ο Ταλιχμανίδης κατάφερε να μπλοκάρει σταθερά.

Στο 21′ ο Τσαούσης μετά από φάση διαρκείας δεν μπόρεσε να πλασάρει σε κενή εστία, καθώς βρήκε αέρα στην προσπάθειά του και στην αντεπίθεση είχε καλή στιγμή ο Ολυμπιακός με τον Μαρίνο χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο.

Έτσι έμεινε το 0-0 του πρώτου μέρους.

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ και το έβαλε

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, ενώ ο Ολυμπιακός έριξε το ρυθμό του.

Έτσι μπόρεσαν οι γηπεδούχοι στο 62′ βρήκαν την ευκαιρία να σημειώσουν το γκολ που έκανε τη διαφορά στον αγώνα. Λάθος βολέ του Καραργύρη, η μπάλα πήγε στο πλάι της μεγάλης περιοχής, όπου την έχασε αμυντικός του Ολυμπιακού από την πίεση του Πανίδη και με σέντρα-σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Καραργύρη να κάνει λάθος εκτίμηση και έτσι έγινε το 1-0!

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια πίεσε για την ισοφάριση και η καλύτερή του στιγμή ήταν στο 81′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιάτσου, όταν η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Το 1-0 έμεινε και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στο γήπεδό του.

ΠΑΟΚ Β’ (Π. Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Αποστολόπουλος, Τάχατος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Γιαξής, Σαλαμούρας, Φασίδης (71′ Ουεντράγκο), Τσαούσης, Τζίμας, Πανίδης (71′ Γκορνεζιάνι).

Ολυμπιακός Β’ (Α. Ιμπαγάσα): Καραργύρης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Καρμπόβνικ, Ντόη (69′ Βοΐλης), Σουρλής, Ξενιτίδης, Μαρίνος, Τσέλιος, Πινακάς.