Τότεναμ - Γουλβς 0-2: Οι κακοί οι «λύκοι» χάλασαν το... παραμύθι της Τότεναμ

Η Γουλβς επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Τότεναμ για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Η Γούλβς μετά την ήττα από την Άρσεναλ, επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και πήρε μία σημαντική νίκη με 2-0 κόντρα στην Τότεναμ για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

H ομάδα των Ζοσέ Σα και Ποντένσε απείλησε από νωρίς με τον Νέβες να δοκιμάζει την τύχη του από την άκρη της περιοχής αφότου πήρε μια πάσα ακριβείας, με τον κίπερ της Τότεναμ να κάνει μία εντυπωσιακή απόκρουση.

Ωστόσο, ο Χιμένεθ ήταν στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή, και έστειλε την μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία για το 1-0.

Σα και Ποντένσε στο προσκήνιο

Μόλις δέκα λεπτά αργότερα, ο Σον εισέβαλε στην μεγάλη περιοχή για να πάρει μια πάσα, και πραγματοποίησε ένα χαμηλό σουτ προς το κέντρο της εστίας, με τον Ζοσέ Σα να είναι σε ετοιμότητα και να κόβει την προσπάθεια του με μια ωραία απόκρουση.

Για ακόμη μία φορά, εξαιρετικός ήταν και ο Ποντένσε, ο οποίος στο 17′ πήρε μια καλή πάσα μέσα στην περιοχή και έκανε φαλτσαριστή προσπάθεια προς την εστία, με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι.

Οι «λύκοι» δεν άργησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν στο 18′, ο Ντεντνόκερ πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας για το 2-0.

Τεράστια ευκαιρία είχε ξανά ο Ποντένσε στο 36′, όταν πήρε μια πάσα μέσα στην περιοχή, κοντρόλαρε την μπάλα και την έστειλε προς το αριστερό δοκάρι, με τον πορτιέρε της Τότεναμ να αποκρούει εντυπωσιακά.

Οι «λύκοι» έφαγαν την Τότεναμ

Και στο δεύτερο ημίχρονο, η Γουλβς ήταν το «αφεντικό». Στο 53′, ο Χιμένεθ έκανε ένα δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία του Λιόρις, ο οποίος για ακόμη μία φορά αποδείθηκε σωτήριος. Η πρώτη καλή στιγμή της Τότεναμ στο δεύτερο μισό του ματς ήρθε στο 59′, όταν ο Κέιν βρήκε κενό χώρο μέσα στην αντίπαλη περιοχή, δοκίασε δυνατό σουτ, με τον Σα να του λέει «όχι».

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 77′ απείλησαν εκ νέου με τον Κουλουσέφσκι, ο οποίος αφού πήρε μία πάσα ακριβείας, έκανε ένα δυνατό σουτ το οποίο πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια φάση, με την Τότεναμ να δυσκολεύεται να ολοκληρώσει τις προσπάθειές της και τους «λύκους» να έχουν κλειστεί προκειμένου να διαφυλάξουν το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.