Nιουκάστλ - Άστον Βίλα 1-0: Ο Τρίπιερ «τρύπησε» το τείχος με φάουλ-κεραυνό

Mε γκολ-φάουλ του Κιέραν Τρίπιερ η Νιουκάστλ νίκησε 1-0 την Άστον Βίλα για την 25η αγωνιστική της Premier League.

Η Νιουκάστλ συνεχίζει την αναγέννησή της. Κόντρα στην Άστον Βίλα (1-0) σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της κι απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το ματς κρίθηκε από το γκολ που σημείωσε ο Κιέραν Τρίπιερ στο 33΄με εκτέλεση φάουλ. Aρχικά ο Πόουσον καταλόγισε πέναλτι το οποίο στη συνέχεια πήρε πίσω κι έδωσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή.

Ο Τρίπιερ όμως δεν… χαμπάριασε. Με σουτ κεραυνό πέρασε τη μπάλα από το τείχος και την έστειλε στα δίχτυα του Μαρτίνεθ.

Η Νιούκαστλ θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 43ο λεπτό αλλά ο Γουντ αστόχησε από κοντά. Άλλη μια ευκαιρία έχασε η Νιούκαστλ στο 45+5’ όταν ο Μαρτίνεθ απέκρουσε την κεφαλιά του… Μινγκς.

Η Άστον Βίλα πέτυχε γκολ στο 61ο λεπτό με τον Γουότκινς το οποίο ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Μανκίγιο (45+5’ Ντάμετ), Μπερν, Σερ, Τρίπιερ (48’ Κραφτ), Σέλβεϊ, Ζοέλιντον, Γουΐλοκ (90+2’ Γκιμαράες), Σεν Μαξιμέν, Φρέιζερ, Γουντ

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνεθ, Ντιν, Μινγκς, Τσέιμπερς, Κας, ΜακΓκίν (85’ Τσουκβουεμέκα), Ντόουγκλας Λουίζ, Ράμσεϊ, Μπουενδιά (72’ Ινγκς), Κοουτίνιο, Γουότκινς (72’ Μπέιλι)