Ολυμπιακός Κ17 - Παναθηναϊκός Κ17 3-1: Κέρδισαν το ντέρμπι και βλέπουν κορυφή οι Πειραιώτες

Ολυμπιακός Κ17 – Παναθηναϊκός Κ17 3-1: Κέρδισαν το ντέρμπι και βλέπουν κορυφή οι Πειραιώτες, που προσπέρασαν τους «πράσινους» στην βαθμολογία.

Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη με 3-1 κόντρα στον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Προοδευτικής στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Super League Κ17. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο το αποτέλεσμα ήρθε πιο δύσκολα απ’ ότι περιγράφει το τελικό σκορ, με τους «πράσινους» να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για 2-2 λίγο πριν το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, όταν ο Αρσενίδης έβγαλε μία υπέροχη διαγώνια μπαλιά στον Μοίρα κι εκείνος νίκησε τον Παπανικολόπουλο για το 1-0. Στο 55′ οι Πειραιώτες πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με την εξαιρετική ατομική ενέργεια του Παπακανέλλου. Οι «πράσινοι» δεν το έβαλαν κάτω, παρ’ ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα και μείωσαν σε 2-1 στο 76ο λεπτό μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νότα. Τέσσερα λεπτά το «τριφύλλι» άγγιξε την ισοφάριση, αλλά ο Νότας έχασε εκπληκτική ευκαιρία μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Εκεί, που ο Παναθηναϊκός είχε ανέβει όλος μπροστά προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση, ο Ολυμπιακός βρήκε μία αντεπίθεση και με υπέροχη λόμπα του Μαυρόπουλου σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» μ’ αυτό το τρίποντο ξεπέρασαν τους «πράσινους» στην βαθμολογία φτάνοντας τους 32 βαθμούς και την δεύτερη θέση και μένοντας στους δύο βαθμούς από την πρώτη ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε τέταρτος με 30 βαθμούς.

Ολυμπιακός (Μαυρογενίδης): Έξαρχος, Αρσενίδης, Σαββάκης, Πρεκατές, Μπουμπουλήμα, Αλαφάκης (77’ Νίνος), Μουζακίτης (77’ Σταράκης), Παπακανέλλος (72’ Μπάκουλας), Γατόπουλος (77’ Φανάρας), Δρόσος (64’ Μαυρόπουλος), Μοίρας.

Παναθηναϊκός (Παπαδάκης): Παπανικολόπουλος, Κοκκάκης, Χασανάγκο (72′ Τόμπρας), Πιτσώτης, Κάτρης, Νικολετόπουλος, Σπαθάρης (83′ Παπατριανταφύλλου), Ρομάνο (83′ Καραγκούνης), Νότας, Γεωργουλάκης (59′ Φικάι), Ναλιτζής.