Super Lig: Πήρε το ντέρμπι κορυφής η Τραμπζονσπόρ - Βασικοί οι Σιώπης, Μπακασέτας και Γούτας

Η Τραμπζονσπόρ κέρδισε την Κόνιασπορ στο ντέρμπι κορυφής της 25ης αγωνιστικής της Super Lig με 2-1 και αύξησε την μεταξύ τους διαφορά στους 12 πόντους. Η ομάδα της Τραπεζούντας χρησιμοποίησε βασικούς τους Σιώπη και Μπακασέτα.

Ο Έντιν Βίστσα ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό για την Τραμπζονσπόρ. Στο δεύτερο μέρος ο Βόσνιος εξτρέμ που ήρθε στην ομάδα τον Γενάρη από την Μπασακσεχίρ σκόραρε και δεύτερο τέρμα στο 67ο λεπτό δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του για τη νίκη. Το μόνο που κατάφερε η Κόνιασπορ ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Τσικαλέσι στο 83ο λεπτό.

Βασικοί αγωνίστηκαν για την ομάδα του Αβτσί οι Τάσος Μπακασέτας και Δημήτρης Σιώπης, με τον πρώτο να αντικαθίσταται στο 71ο λεπτό από τον Μάρεκ Χάμσικ. Στην βασική ενδεκάδα για την Κόνιασπορ βρέθηκε και ο σέντερ φορ του Ολυμπιακού, Αχμέντ Χασάν, που αγωνίζεται ως δανεικός στην Τουρκία.

Η Τραμπζονσπόρ πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση με 60 βαθμούς ενώ η Κόνιασπορ έμεινε δεύτερη με 48 βαθμούς.

Νίκη και για την Σίβασπορ του Γούτα

Η Σίβασπορ του Δημήτρη Γούτα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 2-1 με ανατροπή της Γενί Μαλάτιασπορ. Ο Οζέρ έκανε το 0-1 στο 31′ για τους φιλοξενούμενους, με την Σίβασπορ να βγαίνει στο δεύτερο μέρος και με τα γκολ των Καγιόντε στο 52ο λεπτό και Φατζρ στο 70ο λεπτό να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Βασικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αγωνίστηκε ο Δημήτρης Γούτας, που αντίκρισε και κίτρινη κάρτα στο 59ο λεπτό.