Έλληνες Εξωτερικού: «Έβρεξε» γκολ από τους Έλληνες μετανάστες

Αρκετά γκολ από τους Έλληνες ξενιτεμένους ποδοσφαιριστές την τελευταία αγωνιστική. Σκόραραν ο Παυλίδης (δύο φορές), ο Σιόβας, ο Πέλκας, ο Γιακουμάκης και ο Παπανικολάου.

ΑΓΓΛΙΑ

Ο Κώστας Τσιμίκας έμεινε στον πάγκο στο πέρασμα της Λίβερπουλ (1-0) από το «Τερφ Μουρ» με αντίπαλο την Μπέρνλι. Το ίδιο και οι Γιαννούλης, Τζόλης στο βαρύ 4-0 με το οποία έχασε στο γήπεδο της η Νόριτς από τη Μάντσεστερ Σίτι.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ο Κώστας Σταφυλίδης μπήκε στο παιχνίδι στο 72’ στη μεγάλη νίκη της Μπόχουμ επί της Μπάγερν με 4-2. Ο Λαμπρόπουλος έμεινε στον πάγκο.

Στο Λεβερκούζεν, ο Ντίνος Μαυροπάνος δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα της ομάδας του με 4-2 από την Μπάγερ.

Βασικός η Σεμπάστιαν Βασιλειάδης στην ήττα με 2-0 της Αρμίνια στο Χόφενχαϊμ.

ΙΤΑΛΙΑ

Ο Λυκογιάννης αγωνίστηκε μέχρι το 59’ στο 1-1 της Κάλιαρι στο Έμπολι, ενώ ο 19χρονος Κουρφαλίδης έμεινε στον πάγκο. Ο Ρέτσος χρησιμοποιήθηκε στο 83’ από τον Ιγκόρ Τούντορ στο 4-0 της Βερόνα επί της Ουντινέζε. Στον πάγκο και ο νεαρός Κερμίτσης της Ρόμα στο 2-2 με τη Σαλερνιτάνα, η οποία είχε βασικό τον Κυριακόπουλο.

Η Σπέτσια του Νικολάου υποδέχεται σήμερα (21:45) την Φιορεντίνα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Η Ουτρέχτη έχασε με 1-0 από την Χεράκλες στο Άλμελο με τον Δουβίκα να παίζει μέχρι το 67’ και τον ομογενή Κιομορτζόγλου σε όλο το παιχνίδι για τους γηπεδούχους.

Η Φορτούνα Σιτάρντ νίκησε με γκολ του Σιόβα στο 82’ στο Χρόνινχεν με τον σκόρερ και τον Σάμαρη να βγάζουν όλο το παιχνίδι, ενώ ο γκολκίπερ της Ζβόλε, Κώστας Λάμπρου, χρεώθηκε με αυτογκόλ (το 2-2) στην νίκη της ομάδας του στην έδρα της Καμπούουρ με 4-3.

Η Άλκμααρ πέρασε με 4-1 από το Ντεβέντερ με δύο γκολ του Παυλίδη. Για τη γηπεδούχο Γκόου Αχέντ ο φορμαρισμένος Μπότος αντικαταστάθηκε στο 59’, ενώ ο Αβεντισιάν δεν έπαιξε. Τιμωρημένος για την ΑΖ ήταν ο Χατζηδιάκος.

Στο Σπάρτα – Βίλεμ 1-0 έπαιξε μόνο ο Μασούρας (μπήκε στο 85’), καθώς Μιχελής και Καμπετσής δεν επιλέχθηκαν ούτε ως αλλαγή από τον Φρεντ Χριμ. Ο Λημνιός ήταν παρών για 68 λεπτά στη συντριβή (5-0) της Τβέντε από τον Άγιαξ.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Ο Δημήτρης Πέλκας μπήκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο Γκιρεσουνσπόρ – Φενέρμπαχτσε και πέτυχε το νικητήριο γκολ (2-1) της Φενέρ στο 53’.

Παρών για 90 λεπτά ήταν ο Γούτας στο 2-1 της Σιβασπόρ επί της Μαλάτιασπορ. Στο ντέρμπι κορυφής, Τραμπζονσπόρ – Κονιασπόρ, ο Σιώπης αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και ο Μπακασέτας για 71 λεπτά. Η ομάδα της Τραπεζούντας νίκησε με 2-1 και ξέφυγε 12 βαθμούς από την αντίπαλό της στη βαθμολογία.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Η Μπενφίκα νίκησε τη Σάντα Κλάρα με 2-1 με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο να κάθεται κάτω από τα δοκάρια.

ΣΚΩΤΙΑ

Γκολ για τον Γιακουμάκη στο 4-0 της Σέλτικ επί των Ρέιθ Ρόβερες σε ματς του 5ου γύρου του Κυπέλλου.

ΠΟΛΩΝΙΑ

Με γκολ από τα… αποδυτήρια του Παπανικολάου, η Ράκοβ νίκησε τη Ραντόμιακ εκτός έδρας με 1-0. Ο Κατράνης αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο στο 2-0 της Πιάστ στο γήπεδο της Βίσλα Πλοκ.