Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Μάντσεστερ Σίτι 0-5: Η μηχανή του Πεπ... τρομοκράτησε τη Λισαβόνα!

Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Μάντσεστερ Σίτι 0-5: Παρέλαση στη Λισαβόνα με το βλέμμα στους «8», για τη Μάντσεστερ Σίτι η οποία θριάμβευσε στην Πορτογαλία νικώντας με … τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας…

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη (5-0) δια περιπάτου στην Πορτογαλία κόντρα στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Uefa Champions League, όντας με το 1,5 πόδι στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα στο παιχνίδι του Ζοσέ Αλβαλάδε θριάμβευσαν κόντρα στα «λιοντάρια» της Λισαβόνας, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τα ανασταλτικά προβλήματά τους, παίρνοντας έτσι μια ευρεία νίκη που καθιστά σχεδόν αδύνατη τη μη πρόκρισή της στην φάση των «8» της διοργάνωσης.

Μυρίστηκε αίμα και δάγκωσε τα «λιοντάρια»

Αν υπήρχαν πιθανότητες για να πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η Μάντσεστερ Σίτι φρόντισε από την αρχή του παιχνιδιού να τις εξαλείψει με τον πιο… βάρβαρο τρόπο.

Οι «πολίτες» από την αρχή έδειξαν πως θέλουν να τελειώσουν από τον πρώτο αγώνα με την υπόθεση πρόκριση. Μόλις στο 7ο λεπτό βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Ριγιάντ Μαχρέζ, με το γκολ να μετράει μετά από παρέμβαση του VAR, καθώς αρχικά ακυρώθηκε για πιθανό οφσάιντ του Κέβιν Ντε Μπρόινε στην αρχή της φάσης.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο τέρμα για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να εξαπολύει ένα σουτ – κεραυνό, μετά από λάθος απομάκρυνση της άμυνας των γηπεδούχων, μην αφήνοντας πολλά περιθώρια στον Αδάν.

Μετά και το δεύτερο τέρμα, το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για την ομάδα του Μάντσεστερ, η οποία με δύο ακόμα τέρματα στο 32‘ από το Φόντεν και στο 45′ από τον Μπερνάρντο Σίλβα πήγαν στα αποδυτήρια με ένα μη αντρέψιμο προβάδισμα.

Το πόδι δεν έφευγε από το γκάζι

Τι και αν το σκορ ήταν 4-0, τι και αν η υπόθεση νίκη – πρόκριση είχε κριθεί από το πρώτο 45λεπτο, η Μάντσεστερ Σίτι έψαχνε κι άλλα γκολ στο ματς.

Μάλιστα με τη συμπλήρωση του πρώτου 5λέπτου στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, ο Μπερνάρντο Σίλβα πέτυχε το πέμπτο γκολ των «πολιτών» και το τρίτο προσωπικό του. Βέβαια, ο VAR στάθηκε εμπόδιο στο Πορτογάλο να συμπληρώσει το χατ-τρικ, καθώς ήταν εκτεθειμένος τη στιγμή που ο Ντε Μπρόινε έκανε τη σέντρα.

Τελικά το πέμπτο γκολ ήρθε για τη Μάντσεστερ Σίτι, οκτώ λεπτά αργότερα, με τον Ραχίμ Στέρλινγκ. Ο Άγγλος εξτρέμ της Σίτι, με φόρα από το παιχνίδι με τη Νόριτς στο οποίο πέτυχε χατ-τρικ, πέτυχε ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ με πλασέ έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Αδάν.

Το πέμπτο γκολ, όμως, δεν σταμάτησε το φρενήρη ρυθμό των πρωταθλητών Αγγλίας, ωστόσο το έκτο τέρμα δεν ήρθε ποτέ, με το 5-0 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρούμπεν Αμορίμ): Αδάν, Φεντάλ, Κόατες, Ινάσιο, Ρέις, Νούνες, Παλίνια, Πόρο (83’ Νέτο), Γκονσάλβες (50’ Ουγκάρτε), Παουλίνιο (76’ Σλιμανί), Σαράμπια (76’ Ταμπάτα)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Στόουνς (62’ Ζιντσένκο), Ντίας, Λαπόρτ (83’ Ακέ), Κανσέλο, Ρόδρι (73’ Φερναντίνιο), Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα (85’ Ντέλαπ), Μαχρέζ, Φόντεν (62’ Γκουντογκάν), Στέρλινγκ