SuperLeague 2 - Νότιος Όμιλος: Ήττα-σοκ για την Καλλιθέα από τον ΟΦΙ - Νίκη... ανάσα για τον Αστέρα Βλαχιώτη

Η Καλλιθέα γνώρισε «πικρή» εντός έδρας ήττα από τον ΟΦ Ιεράπετρας με 2-1 και έχασε έδαφος από τον πρώτο Λεβαδειακό φτάνοντας στο -4. Ο Αστέρας Βλαχιώτη πήρε σημαντική ανάσα στην μάχη του υποβιβασμού επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της Ρόδου για την 19η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου δεν μπόρεσε να λυγίσει την ομάδα της Κρήτης και γνώρισε την ήττα με 2-1 μέσα στην έδρα της χάρη σε γκολ που πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μεσιδόρο στο 53ο λεπτό και ο Νεκούλ στο 67′. Η Καλλιθέα κατόρθωσε απλώς να μειώσει με κεφαλιά του Μουνιέ στο 90+5′.

Ο Αστέρας Βλαχιώτη πήρε σημαντική νίκη στην Ρόδο με γκολ που σημείωσε ο Σπύρος Φουρλάνος με κεφαλιά στο 43ο λεπτό κι έφτασε να βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μακριά από την 13η ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας (17β.) και την έξοδο από την επικίνδυνη ζώνη.

Νίκη για Επισκοπή – Ισοπαλίες σε Κρήτη και Καισαριανή

Στα δύο ντέρμπι της Κρήτης, η Επισκοπή επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε με 1-0 του Εργοτέλη χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Ντα Σίλβα στο 72ο λεπτό ενώ Ηρόδοτος και Χανιά αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που είχε δύο εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Αρναούτογλου έκανε το 1-0 στο 8ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το παιχνίδι με τα γκολ των Κόλα στο 48ο και Ζιούλη στο 76ο λεπτό, με τον Κόρτσαμ να σώζει τον γηπεδούχο Ηρόδοτο στο 90ο λεπτό.

Κηφισιά και ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας έμεινα στο 0-0.

Μεγάλο διπλό πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ με 1-0 χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Τσιριγώτης στο 78ο λεπτό.

Στα δύο παιχνίδια που έγιναν νωρίτερα το Αιγάλεω επικράτησε με 2-1 της Ζακύνθου ενώ ο Λεβαδειακός κέρδισε εύκολα με 3-0 τον Διαγόρα της Ρόδου.

Η βαθμολογία του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 μετά το πέρας της 19ης αγωνιστικής: