Super League 2 Βόρειος Όμιλος: «Βυσσινί» το ντέρμπι της Λάρισας - σταθερά στην «κορυφή» η Βέροια

Όσα έγιναν στα σημερινά ματς του Βορείου Ομίλου της Super League 2

H Bέροια πέτυχε ακόμη μία νίκη και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΛ «πήρε» το ντέρμπι κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας.

Καταιγιστικός ήταν ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε 4-0 του Ολυμπιακού Βόλου ενώ και ο Θεσπρωτός «διέλυσε» τον Πιερικό.

Aναλυτικά όσα έγιναν στα σημερινά ματς του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Πιερικός-Θεσπρωτός 0-3

Ο Θεσπρωτός μπήκε με τέρμα τα «γκάζια» στο ματς κόντρα στον Πιερικό και κατάφερε να πάρει μία άνετη νίκη με 3-0.

Το σκορ άνοιξε ο Στεργίου στο 48′ με ωραίο σουτ, ενώ στο 71’ο Ντι Αλέσιο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ρομέρο στο 90+1′, «σφραγίζοντας» τη νίκη της ομάδας του.

Πιερικός (Βαζάκας): Τζήμας, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Χαρτσιάς, Μηλιώτης (48′ Ζαφειράκης), Γιαλαμίδης, Σουντάρ (48′ Ίτσιος), Τόσκα, Κανούλας, Παπαδόπουλος (69′ Μπουόλι), Ντίνας.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Γώγος, Στεργίου (78′ Λύγκας), Γκανσιέρ, Ντι Αλέσιο, Ζιώγας, Γεωργούσης, Ρομέρο, Μπονίγια, Ραμίρεζ, Βαλιέντε.

Αναγέννηση Καρδίτσας-Καβάλα 1-0

Το γκολ του Λαρρέα με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ήταν αρκετό για να «πάρει» του τρεις βαθμούς η Αναγέννηση Καρδίτσας.

Η Καβάλα αν και πίεσε, δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Λαρρέα, Κοτσώνης, Κουτρομάνος, Μπάλλας, Δημούτσος, Βιδάλ, Μπαντιμπανγκά, Γκίνη, Μπιανκόνι.

Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Αρμάλας, Πανουργιάς, Στίκας, Θωμαΐδης, Καραγιάννης, Αμούρ, Έμπερτ, Οκάν, Καϊούμπι, Σταμένκοβιτς.

Απόλλων Πόντου-Αλμωπός Αριδαίας 1-1

Απόλλων Πόντου και Αλμωπός μοιράστηκαν από ένα βαθμό, καθώς το μεταξύ τους ματς έληξε ισόπαλο 1-1.

Το σκορ άνοιξε ο Αμαραντίδης με κεφαλιά στο 45+1. Οι γηπεδούχοι είχαν την νίκη στο… τσεπάκι, ωστόσο ο Ρόβας με ωραίο σουτ στο 87′, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Μαλουμαντσοκό, Σουντουρά, Καλαϊτζίδης, Ρούνεϊ, Ενομό, Παπαϊωάννου, Λουφάκης, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Ελλέ.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Παϊτέρης, Γιαλαμούδης, Ζαχαρός, Κέρθι (46′ Γιουκούδης), Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου, Πέττας, Ρόβας, Σέχου, Κολλαράς, Αδαμίδης (46′ Παρασκευάς).

Βέροια-Νίκη Βόλου 1-0

Το γκολ του Γικουμάκη με κεφαλιά στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν ικανό για να πάρει η Βέροια τους τρεις βαθμούς και τη Νίκη Βόλου να μην μπορεί να ανατρέψει το ματς.

Ωστόσο, η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 8′, όταν ο Αλιατίδης στην προσπάθειά του να διώξει σουτ του Πασά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ομάδας του!

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μούχαλης, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Φοφανά, Πασάς.

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος, Κάσσος, Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Ανδρέου, Τσουκαλάς, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Ροχάνο (46′ Κουσκουνάς), Βλαχομήτρος.

Ηρακλής-Ολυμπιακός Βόλου 4-0

Εύκολο ήταν το έργο του Ηρακλή κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου, καθώς επικράτησε 4-0.

Την αρχή έκανε ο Τόμας με εύστοχη εκτέλεση πένατι στο 26′. Χρειάστηκε να έρθει το δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, για να αυξήσουν τα τέρματα τους οι γηπεδούχοι.

Ο Τότσκα έκανε το 2-0 στο 64′ ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Πήλιος έβαλε ένα εξίσου όμορφο τέρμα. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Άλεξιτς με κεφαλιά στο 88′.

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Πήλιος, Α. Παπαστεριανός, Κωστούλας, Πατράλης, Ναπολιτάνο, Τότσκα, Μπαστακός, Τόμας, Κάκκο.

Ολυμπιακός Βόλου (Βούζας): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Κόκας, Μαρκοπουλιώτης, Στάμου, Μανγκά, Ντιαμπί, Παπακώστας, Σιαφά, Σκοπελίτης, Βερνάρδος

Απόλλων Λάρισας-ΑΕΛ 0-2

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Όγκμποε, η ΑΕΛ επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Λάρισας.

Ο άσος των «βυσσινί» πέτυχε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, χαρίζοντας μία σημαντική νίκη στην ομάδα του. Αρχικά, με κεφαλιά στο 61ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ενώ στο 64′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με ωραίο σουτ στην εστία του Αστρά.

ΣΚΟΡΕΡ: 61′, 64′ Όγκμποε κεφ. & σουτ

Απόλλων Λάρισας (Γράφας): Αστράς, Λίταινας, Λουκάς, Νούσιος, Καλούσης, Τιμπουέ, Ζιάκας, Χατζής, Μπαλογιάννης, Γιαννίτσης, Σταματής.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Αμπούντ Ομάρ, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Θ. Παπαγεωργίου, Γιάκος, Κολομπίνο, Όγκμποε, Νικολιάς, Ακούνια.